Концентрираният сок от цвекло може да понижи кръвното налягане при възрастни хора благодарение на промените в състава на оралния микробиом. Това е заключението, до което стигнаха изследователи от британския Университет в Ексетър, резултатите са публикувани в списанието Free Radical Biology and Medicine (FRBM).
В хода на работата учените сравниха ефектите на сока от цвекло върху 36 души на възраст 60-70 години и 39 по-млади доброволци. И двете групи получаваха порции сок два пъти дневно в продължение на две седмици, редувайки ги с плацебо, а съставът на бактериите в устната кухина беше изследван чрез секвениране. Оказа се, че именно по-възрастните участници са имали значително намалени нива на потенциално вредни бактерии, като Prevotella, и увеличен дял на полезни видове, като Neisseria.
Тази промяна в микробиома подобри превръщането на нитратите в азотен оксид, молекула, която регулира съдовия тонус. В резултат на това, възрастните хора, които първоначално са имали по-високо кръвно налягане, са имали значително по-ниски стойности на кръвното си налягане след пиене на сока. При по-младите участници не са наблюдавани подобни ефекти.
Авторите на изследването подчертават, че диета, богата на нитрати, може да бъде лесен начин за подобряване на съдовото здраве в напреднала възраст. Освен цвеклото, нитрати се намират в спанака, руколата, целината, копъра и къдравото зеле, което открива широки възможности за превенция на сърдечно-съдови заболявания чрез хранене. През юни стана известно, че само две седмици ежедневна консумация на манго могат да имат благоприятен ефект върху сърдечно-съдовото здраве. Дори кратък курс на консумация на този плод намалява кръвното налягане и нивата на холестерола.