В разгара на юлските горещини институциите в страната излязоха с конкретни препоръки към гражданите и работодателите. През последната седмица температурите в София и други големи градове надвишиха 35 градуса по Целзий, а случаите на спешна помощ, свързани с топлинен удар и обезводняване, зачестиха.
От Министерството на околната среда и водите призоваха всички търговски обекти, общини и организации, които имат възможност, да раздават безплатна питейна вода и да организират сянка и места за отдих в натоварените градски зони. Освен това от ведомството препоръчват в най-горещите часове – между 12:00 и 16:00 часа – да се избягва извършването на физически труд, особено на открито.
„Мерките са насочени към превенция на топлинни инциденти сред работещите на терен, както и към улесняване на хората в неравностойно положение, децата и възрастните граждани“, посочват от МОСВ.
Министерството на здравеопазването също напомни за повишения риск от хранителни натравяния през лятото. Високите температури благоприятстват развитието на бактерии в хранителните продукти, особено ако не са съхранявани правилно.
„Най-честите симптоми на хранителна интоксикацияса болки в стомаха, повръщане и диария. Те могат да се проявят веднага след хранене или до няколко дни по-късно“, уточняват от ведомството.
Специалистите препоръчват да се избягва консумацията на улична храна, да се следят сроковете на годност и начините на съхранение, както и да се използват термоси или хладилни чанти при пътуване.
Гражданите са призовани да следят официалните съобщения на местните власти и здравните служби, особено при издаване на жълт или оранжев код за високи температури.