"Вървим към намиране на решение за възнагражденията на младите лекари, което да бъде възможно за изпълнение, в което има и наши предложения. Трябва не само да има желание за системно увеличение на парите в сектор "Здравеопазване", но и това реално да се случи."
Това каза народният представител от БСП - ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА д-р Десислав Тасков в ефира на NOVA NEWS.
Той констатира, че колективният трудов договор не се изпълнява и затова БСП - ОЛ предлага между първо и второ четене на законопроекта минималните нива на заплащане да бъдат свързани с критерий за сключване на договор с НЗОК. Второто предложение на лявото обединение е, ако колективния трудов договор не се приеме, заплатите да бъдат индексирани с ръста на средната работна заплата - като по този начин се гарантира системното повишаване на тези нива.
"Тук говорим за долните нива, които вече са постигнати в повечето от частните лечебни заведения, но не се достигат в държавния и общински сектор. Това нещо ние трябва да го направим", бе категоричен социалистът.
Той посочи, че проблемът с противопоставяне на съсловия - служители на МВР, транспортни работници и млади лекари - е сериозен. „Това се дължи на реален проблем. Той е, че болниците са търговски дружества, а не бюджетни изпълнители и пряко регулиране от страна на държавата не е възможно. И държавата и сега намира начин да финансира държавните и общински болници на ръба на закона с около 120 милиона годишно, но те не са за заплати, а за всичко останало“, обясни народният представител.
"По-лошо от всичко до момента е да гръмне вътре съсловието. Ще подпомогнем младите колеги, те инициираха всичко това. Но увеличаването не трябва да се прави на парче. Нужно е общо решение за всички в сектора - лекари и сестри, което да бъде системно", добави д-р Тасков.
Той обърна внимание, че ако колективният трудов договор не се приеме, има възможност да се индексират възнагражденията на лекарите със средната работна заплата. „При това реално, а не с драма за средствата от бюджета. Предложенията на БСП-ОЛ и нашите партньори по този начин ще струват на бюджета за всички болници около 390 милиона годишно. И тези пари да бъдат не пожелателни, а задължителни“, подчерта Десислав Тасков.
По повод проверките на ДАНС и на други органи в определени болници той припомни позицията на БСП-ОЛ за нуждата от втори подуправител на НЗОК и за поставяне на ясни критерии за хоспитализации, за да бъде въведен по-строг контрол. Той даде пример, че хоспитализациите в България са над 2,4 милиона, което, при население малко над 6 милиона, показва, че нещо не е наред в системата. „Тези проверки няма да бъдат инцидентни. Оттук нататък ще има системен контрол“, категоричен бе д-р Тасков.