Националното външно оценяване след седми и десети клас ще включва интегрални задачи по природни науки от учебната 2025/2026 година. Министърът на образованието и науката Красимир Вълчев конкретизира промените с точни числа - шест от общо 24 задачи за седмокласниците и шест от общо 18 задачи за десетокласниците ще бъдат от новия тип.
Промяната цели да се замени културата на заучаване с усвояване на практически умения и да се приоритизират природните науки, обясни образователният министър. Примерни задачи от новия тип ще бъдат публикувани "съвсем скоро", като учениците ще имат девет месеца да се запознаят и подготвят за тях.
Новото уточнение на министър Вълчев е развитие на първоначалното обявяване на промените в НВО от началото на юли. Тогава той заяви, че ще се направи "миниатюрна, скромна" първа стъпка с включване на "няколко задачи, които ще бъдат интегрални".
Сега образователният министър дава конкретни числа и обявява скорошно публикуване на примерните варианти. Промените засягат както седмокласниците, които ще се явяват на НВО през юни 2026 година, така и десетокласниците.
Интегрални задачи вместо отделни предметиНовите задачи няма да представляват отделни части за математика, физика, химия или други природни науки. Вместо това ще бъдат интегрирани в рамките на изпита по математика, като ще изискват познания от областта на околната среда, здравното образование и други приложни области.
"Природните науки са много пренебрегнати. Много са ни слаби резултатите. Няма как да просперираме като общество, ако не повишим склонността за учене на математика и природни науки", обясни министър Вълчев целта на промените.
Слаби резултати по математикаОбразователният министър отново подчерта притеснителните резултати от тазгодишните изпити. Средният резултат по математика в седми клас е 43 точки, а в десети клас - 35 точки, което означава близо 50 процента двойки.
Основният проблем е свързан с неумението на учениците да решават практически задачи, посочи Вълчев. Новите интегрални задачи ще бъдат насочени именно към преодоляване на този дефицит чрез прилагане на математически знания в реални ситуации.