Вибриозата е инфекция, причинена от бактерии от рода Vibrio, които се развиват в топли и слабо солени морски води. В Европа най-засегнати са Балтийско, Северно и особено Черно море. Затоплянето на климата и намалената соленост на водите създават идеални условия за разпространение на тези бактерии, предава изданието Deutsche Welle.
Инфекциите с вибрио досега бяха редки в Европа, но здравните власти предупреждават за повишен риск през летните месеци с продължителни горещини. Вибриозата може да бъде много опасна, особено за хора с отслабена имунна система, и в тежки случаи да доведе до сериозни усложнения или дори смърт.
Най-опасните видове вибрио са Vibrio vulnificus, Vibrio parahaemolyticus и Vibrio alginolyticus. Vibrio vulnificus е известна като "бактерията човекоядец“ и в някои случаи причинява тежки тъканни инфекции, сепсис и дори ампутации.
В САЩ например около 1 на 5 заразени умира в рамките на два дни.
Начините на заразяване включват:
Консумация на сурови или недостатъчно сготвени морски дарове (например стриди); Поглъщане на заразена морска вода; Проникване на бактерията през открити рани при плуване. Особено застрашени са хора с чернодробни заболявания, рак, диабет, ХИВ, или такива на имуносупресивна терапия.
Предпазни мерки включват: Избягване на сурови миди и морски дарове; Избягване на плуване в морето при наличие на открити рани; При нараняване – незабавно почистване, дезинфекция и превързване.
Симптоми на вибриоза могат да бъдат: диария, коремни болки, гадене, повръщане, втрисане, кожни рани, мехури и в тежки случаи – сепсис.
Засегнатите райони включват крайбрежията на Балтийско море (Германия, Швеция, Полша и др.), Северно море (Белгия, Нидерландия) и Черно море (включително България и Румъния). Също така и райони в Северна Америка и Югоизточна Азия.
Климатичните промени улесняват разпространението на бактериите, тъй като затоплянето и повишеното количество сладка вода в моретата създават благоприятна среда за тяхното развитие.