Държавата е в готовност да подпомогне хората , чийто домове са засегнати от пожарите. Това заяви пред журналисти в Пловдив министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов, предаде БНР.
Средствата ще бъдат осигурени от министерството. Пострадалите семейства могат да получат еднократна помощ в размер на три пъти линията на бедност, което е около 2 хиляди лева.
Документите вече могат да се подават.
"Могат да се подават заявленията към регионалните дирекции на АСП и може до три пъти линията на бедност, което е около 2000 лева, да се получи. Така че средствата ще бъдат осигурени от министерството. Това е, което ние можем да помогнем в този случай. Разбирам, че не е много, но мисля, че всяка една помощ е добре дошла", отбеляза Гуцанов.
Министър Гуцанов участва в Пловдив в Националната работна среща на Агенцията по заетостта. Той представи ключови приоритети за развитието на трудовия пазар и икономиката на страната. „България постигна безработица от 5,1% за първите шест месеца на годината. Заемаме водещи места в Европа по ниска безработица“, заяви Гуцанов.
Същевременно той подчерта, че заплащането остава проблем и страната ни е на едно от последните места в ЕС по този показател.
Министърът потвърди, че минималната работна заплата най-вероятно ще достигне около 1200 лева през следващата година, ако се запази настоящото правило за изчисляването ѝ, регламентирано в Кодекса на труда. Той обяви планове за повишаване на помощите за млади семейства и майчинските обезщетения през 2026 г., след като се осигурят необходимите средства чрез развитие на трудовия пазар.
По негови думи справянето с демографската криза е ключова задача, защото от него зависи бъдещото на нацията и на икономиката.
Министърът обърна внимание, че 24% от населението е над 65 години, а средната възраст е 45,3 години. Като решение той предложи насочване към българската диаспора в чужбина чрез новата програма "Избирам България". Министър Борислав Гуцанов посочи, че това може да реши трайно проблема с недостига с кадри, както и да помогне за подобряване на демографската ситуация.
По отношение на привличането на чуждестранни кадри той съобщи, че се очаква около 50 000 работници от трети страни да дойдат в България през 2025 г., за да се компенсира недостигът на кадри. Агенцията по заетостта работи и в почивните дни, за да се улесни достъпa, уточни той.
В България има около 200 000 души, които нито работят, нито учат. „Това не е нормално - от една страна вкарваме 50 000 работници, а имаме 200 000 души, които нищо не правят“, коментира министър Гуцанов. Поради това правителството взе решение за създаване на специален регистър за проследяване на икономически неактивните хора.