Пчелите изпитват по-голям стрес заради повишаването на температурите, показват данните от ново американско изследване. Телесната температура на пчелите може да бъде до 15 градуса Целзий по-висока от въздуха около тях. С повишаването на глобалните температури заради климатичните промени, учените се опитват да разберат по-добре как това влияе на дивите пчели и на отглежданите в кошери при опрашването на растенията, събирането на нектар, производството на мед и възпроизводството.
Специалистите забелязаха, че летящите пчели, които събират нектар, избягват прегряване в най-горещите дни, като използват по-малко, но с по-голяма интензивност размаха на крилете си. По този начин телесната им температура не достига опасни нива, показва американското изследване.
Учените установиха, че както хората, така и пчелите могат да се справят с жегата, като се оттеглят на по-хладно място - в сенките или гнездата си. "Точно както ние отиваме на сянка или се потим, или работим по-малко, пчелите могат да правят същото, за да избегнат горещините", обясни Джон Харисън от Аризонския университет, който е сред авторите на изследването.
Но това означава, че пчелите не могат да правят това, което обичайно вършат, подчерта Кевин МакКлъни, професор по биология в Университета на щата Охайо в Боулинг Грийн. "Те не излизат и не събират повече нектар. Не се размножават. Не извършват обичайните за пчелите действия", допълва той.
Натрупващи се заплахи за пчелитеПо принцип повечето пчели понасят добре топлината, но със затоплянето на климата, някои експерти смятат, че тяхната способност да се борят с болести и да събират храна може да се влоши. Загубата на хабитат, увеличената употреба на пестициди, болестите и липсата на фураж и за дивите пчели, и за тези в кошерите потенциално допринасят за глобалното намаляване на тези насекоми, както и на други популации от опрашители, отбелязва Associated Press.
"Ако не сте добре нахранен, ако тялото ви е заразено с пестициди и имате много болести, ще понасяте жегата по-трудно, в сравнение с това, ако сте здрави", обясни Маргарита Лопес-Урибе от Пенсилванския университет.
Алармиращи загуби в САЩПо-рано тази година предварителните резултати от американското годишно проучване сред пчеларите показаха, че те са загубили близо 56 процента от своите пчелни колонии - най-голямата загуба след началото на проучването през 2010 година, припомня Associated Press.
Експертите подчертават, че едва в1 последното десетилетие хората започнаха да осъзнават мащаба на глобалното намаляване на опрашителите. Данните са ограничени за това колко климатичните промени и топлинният стрес допринасят за този упадък, тъй като това е сравнително нова област на изследване в биологията.11