Протестите срещу правосъдната система са доказателство за политически сблъсък, извън сцената на НС, коментира пред БНР бившият председател на Народното събрание и на БСП. Той поясни, че не очаква да доведат до сериозно развитие.
Михаил Миков обясни в предаването "Преди всички", че преди варненският кмет е имало и други кметове, които са преминали през процедура на разследване.
"Но там нямаше такъв шум. Варна е голям град. Кметът е политическо лице. Днес протестите са израз и на това политическо противопоставяне".
"Необходима е сериозна дискусия за модела и мястото на българската прокуратура. Прокурорите трябва да се подчиняват единствено на закона, когато вършат своята работа. И това е големият проблем, но той не се решава от смяната на един или друг главен прокурор, нито с протести на улицата", каза Миков, който също е юрист и работи като адвокат.
Делян Пеевски пък е израз на ситуацията в страната, обясни бившият лидер на БСП.
"Няма защо да се изненадваме от нарастващото му влияние. Процесът на развитие на българското общество води до висока концентрация на икономически възможности. В парламента левицата почти не е представена, а десницата е свръх представена. Левицата е подчинена на тези десни, представляващи капитала партии и това се отразява в персонажи с голяма власт", коментира още Миков.
Всеки министър-председател е заложник на мнозинството, което го подкрепя, смята още бившият председател на НС.
Миков коментира и подкрепата на БСП за кандидатурата на ГЕРБ за омбудсман, при положение, че Мая Манолова, която също беше сред кандидатите за поста, е коалиционен партньор на червените.
"БСП не предаде само коалиционния си партньор, а и идеите си, историята си и очакванията на голяма част от българските граждани за автентично ляво представителство", каза в заключение той.