Реформите в българското образование включват промяна в учебните програми, въвеждане на интегрални изпити с акцент върху математиката и природните науки и най-вече практическо обучение, за да се подобри функционалната грамотност. Това заяви във Варна министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който участва във форум на Икономическия университет и УНСС, посветен на приемането ни в еврозоната.
Министър Вълчев посочи, че България отдавна е подготвена за еврото заради валутния борд, а ведомството, което той ръководи, ще подготви първия си бюджет в евро за следващата година.
Той каза още, че скоро ще обявят подробности за интегралните изпити, а преди началото на учебната година - за практическите задачи, които учениците ще трябва да решават, за да се подобри функционалната им грамотност.
"Краткосрочната реформа ще включва това да направим интегралните изпити в 7 и 10 клас. Ще ги анонсираме тази седмица. Включва и промяна в учебните планове, която ще увеличи часовете по математика и природни науки малко повече, малко по-малко по български език, география, история за сметка на чуждоезиковото обучение на профилираната подготовка.
Това не означава, че ще отпаднат чуждите езици. Напротив с малко ще ги намалим, най-лошите ни резултатите са по математика и природни науки… Ще вкараме повече практически задачи тази година условно бяха 40% ще вкараме практически задачи, които ще изискват и базови знания от природните науки".
Източник: БНР