Младите теглят кредити безотговорно

Младите теглят кредити безотговорно
18.07.2025 14:33

Поколението Z - родените между 1997 и 2012 г., теглят кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях.

Според председателя на Асоциацията за управление на вземания Лилия Димитрова пробойните са две.

"Всичко започва от начина, по който възпитаваме децата си и ги правим отговорни към парите. Парите не растат по дърветата. Другата пробойна е в образованието. Работим от 8-9 години за повишаване на финансовата култура. Оказа се, че в гимназията е твърде късно, добре е да започнем още от детската градина с понятия какво са парите, как се изкарват и какво следва, ако не ги ценим и ги разхищаваме безотговорно", заяви тя в "България сутрин".

Димитрова посочи, че другата причина е свързана с популярни неща, които това поколение гледа в социалните мрежи - не прави сметка как ще плати за всичко това, което ще вземе веднага.

Взимат по няколко кредита и не мислят какво ще стане, ако загубят работата си, обърна внимание гостът на Bulgaria ON AIR.

"По-лошото е, че родителите на дават възможност на децата си да поемат отговорност за собствените им грешки. Плащат им кредита. Трябва да възпитаваме отговорност в децата и да им обясняваме, че не може да имат всичко сега и веднага", подчерта Лилия Димитрова.

В последните години длъжниците става все по-млади. Всяка година възрастта намалява с едноцифрено число, стана ясно от думите на събеседника.

Според Димитрова би било дискриминационно да се наложи забрана за отпускане на кредити след определен брой взети такива.

Компонентът възраст играе роля и в посока млад човек, и в посока възрастен човек. Това е решение на всяка кредитна институция, изтъкна тя.

"Социалните мрежи са примамливи за всички, въпросът е начинът, по който един млад човек възприема нещо. Има значение самата ценностна система на хората. Gen Z не просто си купуват последния Iphone, те си купуват и имоти, защото смятат, че това е най-добрата инвестиция. Социалните мрежи по такъв начин са примамливи, че ако нямаш достатъчно житейски опит и какво ти е важно в живота, би се поддал на внушения", коментира Димитрова.

30 процента от месечния ни доход би трябвало да отива за погасяване на кредити, 50 е твърде много, на мнение е специалистът.

"Ако получаваш 1500 или 2000 лв. и ако 50 процента отиват за погасяване на кредит, трябва да живееш с останалите 50", предупреди Димитрова.

Тя съветва хората да имат заделени поне 6 заплати - бели пари за черни дни.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Нова следа: Черният леопард е забелязан във Варненско

18.07.2025 17:58    

Има достоверен сигнал, че тази нощ черният леопард е забелязан във

Незрящите у нас нямат яснота как ще разпознават новите евробанкноти

Пет месеца преди въвеждането на еврото в България, около 9 000 незрящи граждани все още нямат ясна представа как

Ако родителите живеят без брак, има ли право бащата да получава семейните помощи за децата?

Голяма част от младите семейства в България живеят на семейни начала без да сключват граждански брак. Често този факт води до множество въпроси, св

Нови огнища на шарка по овце в Садово, Раковски и Асеновград

Епизоотичната обстановка в Пловдивска област остава тежка. Расте броят на засегнатите стопанства с шарка по дребните преживни животни.Най-те