Симеон Дянков: Доналд Тръмп и Теменужка Петкова ни вкараха в еврозоната

13.07.2025 19:11

Геополитическата ситуация в света помогна на България да се присъедини към еврозоната. Това заяви в „120 минути“ председателят на Фискалния съвет Симеон Дянков. По думите му президентът на САЩ Доналд Тръмп и финансовият министър Теменужка Петкова са основните „виновници“ страната ни да чуе финалното „да“ за приемане на единната европейска валута.

„През март, Тръмп каза, че Европа трябва да си плаща за охраната, че Америка няма постоянно да плаща. Внезапно имаше суматоха в Брюксел, какво да се направи и по какъв начин бюджетите да се развият. Нашето правителство – Росен Желязков и Теменужка Петкова умело използвах тази ситуация, за да прехвърлят някои разходи от 2024 г. в предишни и последващи години, и внезапно се оказа, че изпълняваме критериите“, обясни Дянков.

Според публикувания от Фискалния съвет анализ за Хърватия, 40% от проверените търговци след приемането на еврото са се опитали да вдигнат цените, но са били сериозно глобени. Дянков коментира, че у нас вече се говори за спекула и се надява, че няма да има опити за изкуствено оскъпяване на стоките. По думите му заради валутния борд, трудно може да се променя цената.

Дянков заяви, че не вярва да има вдигане на данъците заради влизането в еврозоната, но със сигурност ще се въведат нови регулации за овладяване на спекулата. „В момента много се говори, но няма законова основа, върху която да се установи спекула в конкретно предприятие. С колко трябва да се вдигне цената, за да се говори за спекула? Тази правна рамка я направиха доста късно в Хърватия – 2 г. след влизането в еврозоната продължават да работят по това“, каза Дянков.

Според финансиста страната ни ще надмине заложения в бюджета дефицит от 3%, но през май ЕК е разрешила на всяка страна да си увеличи допустимия праг до 4,5%. Според него за следващата година трябва да има промяна в разходната политика на държавата. Дянков беше категоричен, че последното перо, от което може да се орежат разходи е „Отбрана“.

Финансистът коментира, че „датският модел“, всяко министерство да ореже 2% от разходите си, е удачен за страната ни. Тази политика обаче не се прилага в образователното, здравното и културното ведомство.

Относно корупционните скандали у нас, Дянков е категоричен, че не могат да окажат влияние към присъединяването ни към еврозоната.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Силви Кирилов: Минимум след три месеца ще има промяна в наредбата за заплатите на специализантите

13.07.2025 22:14    

Здравният министър Силви Кирилов потвърди автентичността на доклад

Асен Василев: В понеделник завеждам дело срещу Пламенка Димитрова

Не съм направил нищо, което да нарушава закона, ако продължат с политическия произвол, могат да стигнат до всеки човек в държавата. Това каза лидер

Президентът Радев и министър от Узбекистан обсъдиха икономическо партньорство между двете страни

Разширяване на партньорството и обмяната на опит между България и Узбекистан в сферите на икономиката, енергетиката, транспорта, високите технологи

Петкова уличи ПП в лъжа: Няма искане за 1 млрд.лв за новата детска болница, а предварителен анализ

Не става дума за искане за предоставяне на средства, а информация във връзка с изготвен предварителен анализ от дружество, избрано по времето на пр