Вотът на недоверие е ядреният бутон на парламентарната демокрация и не може да се злоупотребява с тази процедура. Това заяви в "Говори сега" по БНТ депутатът от ПП-ДБ и бивш правосъден министър Атанас Славов.
"Важно е темата за бъдещия вот, който ще внесем през септември, да е достатъчно убедителна, с достатъчно аргументи, за да стане ясно, че втората политическа сила наистина подхожда сериозно към вотовете на недоверие, а не просто да вдига пушилка като проруските фракции в парламента".
От "Демократична България" са поставили изисквания към колегите си в "Продължаваме промяната" да подобрят начина, по който избират кандидати за високи публични длъжности. Атанас Славов обаче е категоричен, че коалицията ПП-ДБ остава единна, защото представлява немалка част от българското общество и трябва да бъде алтернатива на управлението.
По повод ареста на кмета на Варна Благомир Коцев коментира:
"Когато обвиненията изглеждат като съшити с бели конци, се оставя впечатление за политическа репресия. Тези записи не могат да послужат в съда и затова изтичат в публичното пространство, за да създават впечатление, че някой е нарушил закона, че е бил в някакво корупционно сговаряне, че е извършил престъпление. Нека се внесат обвиненията в съда и да бъдат проверени от него".
Темата за съдебната реформа и правосъдието трябва да бъде поставена в дневния ред на обществото и правителството след критичния доклад за върховенството на правото, коментира още депутатът.
"По четири теми има липса на напредък, по другите две има ограничен напредък за цяла година. Големите теми за независимостта на съда, отчетността на прокуратурата, деполитизацията на ВСС и инспектората остават. От края на моя мандат март месец миналата година изцяло нов, готов закон за съдебната власт, който въвеждаше всички основни положения, за които ЕК пише и за които получаваме препоръки. Година и три месеца този законопроект не е внесен, дори части от него не са внесени. Очевидно имаме забуксуване на съдебната реформа - или не е приоритет за сегашното правителство, или това е политическата конюнктура в момента".
Омбудсманът се заобикаля като член в т.нар. номинационна комисия за Антикорупционната комисия, смята Атанас Славов. Според него антикорупционният орган няма да заработи качествено, защото сегашното мнозинство ще си избере удобни хора.
"Проблемът на антикорупционния орган, е че действа избирателно - удря опозицията и пази управляващите".