Нашата планета не е безупречен часовник. През следващите седмици Земята ще ни напомни това с ускорено въртене, което ще направи някои дни от лятото на 2025 година по-кратки. Говорим за измеримо, научно потвърдено съкращение на деня с до 1,51 милисекунди. Трите дати, на които това ще се случи най-осезаемо, са 9 юли, 22 юли и 5 август.
Причината за това времево свиване се крие в старата ни познайница – Луната. Когато тя се отдалечава най-много от земния екватор, гравитационното ѝ въздействие променя баланса на планетата ни и влияе на въртенето ѝ около оста. Механизмът е подобен на това как въртящ се пумпал реагира на натиск – позицията на силата има значение.
Макар че сме свикнали с идеята, че един ден трае точно 24 часа или 86 400 секунди, реалността е доста по-гъвкава. Влияния като движението на океани, земетресения, промени в земната кора, магнитното поле и дори сезонните колебания на маса оказват ефект върху скоростта на въртене.
Въпреки че в дългосрочен план Земята забавя своя ход, през последните години се наблюдават колебания в обратна посока. През 2020 година учени отбелязаха най-бързото въртене от началото на записите през 70-те години, а на 5 юли 2024 година бе измерен най-краткият ден, траещ с 1,66 милисекунди по-малко от 24 часа.
Човешкото влияние със забавящ ефектИронията? Докато гравитацията и космосът понякога ускоряват планетата, ние – хората – я забавяме. Проучване на НАСА показа, че между 2000 и 2018 година преместването на лед и подземни води в резултат на климатичните промени е удължило дните с около 1,33 милисекунди за всяко столетие.
Геофизикът Ричард Холм от Университета в Ливърпул обяснява: когато в северното полукълбо настъпи лято, листната маса на дърветата променя разпределението на масата на Земята. Подобно на фигурист, който забавя въртенето си, когато разпери ръце – така и планетата реагира на тези сезонни промени, като леко удължава деня.
Ще го усетим ли?Разликите са в рамките на микросекунди и милисекунди – твърде малки, за да се усетят. Все пак учените следят зорко ситуацията. Международната служба за въртене на Земята регулира времето, добавяйки така наречените "високосни секунди" към универсалното координирано време, когато натрупаното разминаване стане по-голямо от 0,9 секунди.
Докато живеем живота си в 24-часов ритъм, реалността на нашата въртяща се планета е малко по-хаотична, отколкото допускаме. И понякога – само за части от секундата – светът се върти една идея по-бързо.