Жечо Станков: Само 11% от капацитета на договора с "Боташ" е бил използван

10.07.2025 17:01

Само 11% от капацитета по договора с "Боташ" е бил използван - тоест на всеки 100 лева само 11 са били плащани за реален капацитет и пренос на газ. В сряда сутринта бях посетен от КПК и ми бяха изискани всички документи за контракта. Аз ги предадох.

Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков.

Припомняме, че вчера, на 9 юли, Антикорупционната комисия извърши акция в Министерството на енергетиката. Около сградата на институцията в центъра на столицата имаше и полиция. 

Акцията под ръководството на Софийската градска прокуратура е свързана с договора с турската компания „Боташ“, сключен през 2022 г. Още вчера ресорният министър Жечо Станков съобщи, че е разпоредил администрацията на ведомството да окаже пълно съдействие за разследването на Комисията за противодействие на корупцията.

А днес той припомни, че е предупредил за неизгодния договор и проблемите в него още като председател на Комисията по енергетика.

"Съставих доклад от десетки страници, в който ставаше ясно, че България плаща над милион на ден по този контракт. Търсим всякакви възможни икономически ефекти - например да купим по-евтин газ, за да може високата цена на преноса да бъде неутрализирана. Над 500 млн. са фактурирани на "Булгаргаз", а едва 100 млн. е използваният физически капацитет. Не сме спрели да опитваме да предоговаряме с "Боташ", но контрактът е изключително изгоден за тях и е много трудно", коментира Станков. 

Полицейски екипи обискираха и домовете на бившия служебен министър на енергетиката Росен Христов и на ексшефката на "Булгаргаз" Деница Златева, както и в офиси на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". Пред медията Христов потвърди за акцията и заяви, че не може да даде повече подробности, тъй като тече разследване.

От СГП съобщиха, че досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор от 16 август 2024 г. въз основа на постъпили материали, събрани при проверка на Държавна агенция „Национална сигурност“.

Припомняме, че споразумението беше подписано на 3 януари 2023 г. Тогава на власт беше служебното правителство на Гълъб Донев, назначено от президента Румен Радев. Споразумението предвижда България да плаща на Турция около 1 млн. лева на ден. Таксата се дължи за резервиран капацитет за пренос. България трябва отделно да плаща и за самия природен газ, който иска да достави. Таксата се дължи независимо дали се пренася газ, или не.

Източник: Нова тв

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

От днес: Голяма промяна с шофьорските курсове влиза в сила

12.07.2025 15:04    

От днес (12 юли) влизат в сила нови изисквания към автошколите, ко

„Майчин дом“: Раждането на 25 юни е протекло по стандарт, няма данни за физическа агресия

Обиди, шамари и грубо отношение - за раждане в такива условия в болница „Майчин дом“ сигнализира млада жена. Случаят е от 25

Влиятелен турски вестник хвали Южното ни Черноморие

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник "Милиет" (Milliyet) – едно от най-вл

За 3 години само 33-ма студенти са поискали за стажуват, а в замяна държавата да плати обучението им

За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в