Основни правила за шофиране в дъжд: Шест ключови съвета за вашата безопасност

Основни правила за шофиране в дъжд: Шест ключови съвета за вашата безопасност
10.07.2025 11:04

Юли месец не е време да говорим за дъжд, когато в страната температурите гонят 40 градуса, а огнеборците са на терен. Но дъжда не може да го предвидим, затова решихме да поговорим малко повече по темата, част от социалната кампания „Отговорни на пътя“ за пътна безопасност на най-голямата онлайн медийна група в България „Нет Инфо“ и CarMarket.bg.

Както и във всеки други случай, безопасното шофиране, както казва нашият експерт Влади Кулев, е „много лесно, просто трябва да се спазват няколко лесни стъпки“. Затова и ние идентифицираме част от тях, които да направят шофирането на дъжд по-безопасно за нас самите и останалите участници в движението. Защото промяната започна от всеки един от нас.

Добра видимост

Една от двете най-критични опасности, които очакват шофьорите, докато шофират в дъжд, е намалената видимост. В крайна сметка няма нищо по-страшно от кола, която се движи бързо по пътя в неизвестна посока. Видимостта на водача може да бъде нарушена както от дъждовните капки, така и от мръсни водни пръски от пътя, вдигнати във въздуха от други участници в движението.

При такива условия е препоръчително да се намали скоростта и да се увеличи дистанцията до автомобилите отпред в случай на аварийно спиране. Ако навън вали силно и водната суспензия във въздуха е толкова гъста, че светлините на автомобилите отпред се виждат трудно, тогава, освен задължителните, съгласно правилата за движение, къси светлини или дневни светлини, можете да включите светлини за мъгла (ако колата е оборудвана с такива). Не забравяйте да ги изключите, когато времето се подобри. Ярките светлини помагат за следене на автомобила в дъжда, но в ясен ден или нощ те могат да заслепят другите водачи.

Ако предните чистачки не успяват да отстраняват водата от предното стъкло, климатикът на не премахва запотяването от страничните прозорци и видимостта не надвишава 20 м, е по-добре да включите аварийните светлини, да намалите скоростта, да се престроите в крайната дясна лента или дори да спрете и да изчакате пика на дъжда отстрани на пътя.

За да предотвратите замъгляването на стъклото - често срещано явление при дъжд - включете климатика и насочете въздушния поток нагоре или отворете прозорците. Ако в колата няма климатик, ще трябва да избършете стъклото ръчно. Вместо парцал, обикновен вестник също може да свърши работа. Частиците печатарско мастило от него предотвратяват замъгляването на стъклото по-дълго след почистване.

Сцепление

Дори чистият асфалт, намокрен от дъжда, се превръща в хлъзгава повърхност, да не говорим за път с прах, мръсотия и разтопен асфалт без фракция, с какъвто нашите пътни служби запълват фугите между кръпките на пътя, когато всичко това е покрито със слой вода.

Сцеплението на гумите с пътя може да се влоши значително, което затруднява управлението на автомобила. Най-добрият съвет в такива условия е да намалите скоростта и да избягвате резки маневри.

Ситуацията се утежнява допълнително от ефекта на аквапланинга, който се получава при шофиране през локви, когато протекторът на гумите (особено износените) няма време да отстрани слоя вода от контактната повърхност.

Ако загубите контрол над автомобила в подобни условия, то за да избегнете поднасяне, не правете резки движения. Плавно отпуснете педала на газта и внимателно завъртете волана в желаната посока. Сцеплението на гумите с асфалта рано или късно ще се възстанови и ще продължите да шофирате както преди.

Избягвайте преминаването през дълбоки локви, опитайте се да ги заобиколите (отново без резки движения) или поне да влезете във водата само с гумите от едната страна на колата, а не с четирите.

Така ще се предпазите евентуална от повреда на окачването или гумите, ако в локвата се крие дълбока дупка или дори отворена шахта.

Не забравяйте също, че пътната маркировка, трамвайните релси, гумените повърхности, паветата и бетонът стават много хлъзгави от водата.

Други фактори

Дълбоките локви крият опасността от повредят двигателя, настъпила в следствие на воден удар. Водата, която попада в цилиндрите през всмукателната система, може да доведе до тяхното увреждане, след което ще са необходими скъпи ремонти. Това е по-малка заплаха за SUV-овете и високите кросоувъри, които имат въздухозаборници, разположени по-високо. Ето защо собствениците на такива автомобили често не намаляват скоростта, когато шофират през локви и опръскват съседните автомобили, плашейки колегите шофьори на пътя.

При шофиране в силен дъжд, придружен от поривист вятър, също трябва да сте готови да реагирате на падащи клони, различни строителни огради или кофи за боклук. Добрата реакция, съчетана с концентрация върху шофирането и намаляване на скоростта, ще помогне да се избегне инцидент или удар в препятствие, появило се внезапно от нищото.

Струва си също така да натискате спирачката от време на време, за да изсушите спирачните дискове и накладките от влагата, която се е натрупала върху тях. В крайна сметка, подхлъзването между тези елементи води до по-лошо спиране, което в дъжда така или иначе ще бъде лошо.

Кратки инструкции

1. Намаляването на скоростта и увеличаването на дистанцията е основното правило при шофиране в дъжд, тъй като спирачният път се увеличава на хлъзгави повърхности. Освен това ще има по-малко пръски по предното стъкло от предния автомобил, т.е. по-добра видимост.

2. Без резки движения! В дъжда се старайте да спирате, ускорявате и маневрирате плавно.

3. Не забравяйте да следите степента на износване на гумите - способността им да се устояват на аквапланинг е пряко свързана с дълбочината на протектора.

4. Не пестете от смяната на предните чистачки - те са евтини, а новите ще улеснят шофирането в дъжд. Особено през нощта, когато дъждовната завеса е неприятно осветена от светлината на насрещните фарове.

5. Помислете за околните - направете присъствието си на пътя забележимо за тях, използвайте фаровете за мъгла по предназначение. Основното е да не забравяте да изключвате задните светлини за мъгла, след като лошото време спре.

6. Избягвайте локвите, ако е възможно. Това е не само рискът от аквапланинг, но и потенциални дупки или воден удар на двигателя. Освен това можете да напръскате пешеходци или съседи по пътя с вълна.

Бъдете част от промяната!

"Нет Инфо" и CarMarket изказват сърдечни благодарности на нашите партньори, които ни подкрепиха в тази изключително важна мисия: SFA Automotive (официален представител на Peugeot, Citroen, Opel, DS, Alfa Romeo, Jeep, Fiat и Abarth), верига бензиностанции OMV, застрахователно дружество „Булстрад“ и Български Червен Кръст. Тяхната подкрепа е доказателство, че заедно можем да постигнем много!

Посетете нашите уебсайтове и станете част от „Отговорни на пътя“! Промяната започва от всеки един от нас. Готови ли сте да бъдете отговорни?

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

От днес: Голяма промяна с шофьорските курсове влиза в сила

12.07.2025 15:04    

От днес (12 юли) влизат в сила нови изисквания към автошколите, ко

„Майчин дом“: Раждането на 25 юни е протекло по стандарт, няма данни за физическа агресия

Обиди, шамари и грубо отношение - за раждане в такива условия в болница „Майчин дом“ сигнализира млада жена. Случаят е от 25

Влиятелен турски вестник хвали Южното ни Черноморие

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник "Милиет" (Milliyet) – едно от най-вл

За 3 години само 33-ма студенти са поискали за стажуват, а в замяна държавата да плати обучението им

За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в