"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария, където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация, което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на макроикономически показатели и тя се е отразила много по-зле, където не е прието еврото, в случая Унгария, така че не може да се дава този пример за България".
Това заяви пред БНР Илия Лазаров, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП:
"В България няма никакво основание да се получи инфлация, освен тези 5 стотинки от 1,95, защото всички ще го закръглят към 2, поне повечето търговци, тоест това се равнява на 2,5% реална инфлация. Другото ще бъде вече въпрос на опит на един или друг търговец да изкара повече печалба, което пазарът сам по себе си ще регулира".
"От 2022 година се наблюдават сериозни завишавания на цените в рамките на цяла Европа поради основно външни фактори, които са войната, енергийната криза и Ковид кризата, която доведе до доста сериозно нарушаване на веригата на доставки, тоест всички прецеденти, които могат да се случат, за да се повишат цените в рамките на нашия съюз, за жалост, се случиха почти едновременно, тоест оттук нататък наистина трябва да се взимат много сериозни мерки за борба срещу спекулата, но инфлацията сама по себе си не е резултат от еврозоната".
Това каза в интервю за "Хоризонт" Цветелина Пенкова от Прогресивен алианс на социалисти и демократи:
"Все още данните сочат, че най-високата инфлация в резултат на държава, включваща се в еврозоната, е отчетена в Италия. Там е била 0,6%. Няма други макроикономически данни, които да водят до по-високо завишаване на този етап".
"Да не забравяме, че наистина Хърватска влезе в еврозоната през 2023 година, тоест точно в годината след избухването на войната в Украйна и тогава наистина инфлацията беше повсеместна, но тя няма нищо общи с членството или не в еврозоната", коментира Никола Минчев от "Обнови Европа":
"Всъщност по данни на Евростат инфлационният индекс на инфлацията в Хърватска, добавен от влизането в еврозоната, се измерва между 0,04% и 0,2%, което е съвсем минимална и пренебрежима стойност. Тази инфлация при тях стартира още през 2022 година след избухването на войната в Украйна и тя няма общо с членството в еврозоната".