Таксите за платеното обучение в университетите да се намалят с до 25%, приеха депутатите на първо четене, разглеждайки промени в Закона за висшето образование.
Той бе подкрепен със 148 гласа "за", 11 "против" и 11 "въздържал се".
Законопрокетът предлага таксите за платеното обучение да не надвишават 75% от средствата за издръжка на обучението. Вносителите посочват, че поради нарастването на размера на субсидията, която е определящ елемент във формулата за определяне на тези такси, размерът на таксите понастоящем е осезаемо изравнен или дори надвишава размера на таксите в редица университети в Западна Европа и Северна Америка, като далеч надвишава финансовите възможности на българските кандидати за студенти и докторанти, а дори и на тези от чужбина.
Очакванията са таксите за студентите платено обучение да се понижат с до 25% след приемането на законодателните промени на второ четене.
Предвижда се още въвеждането на възможност висшите училища и студентите да могат да сключват договори с работодатели, като така се финансира обучението на студента, срещу задължение след това същият да постъпи на работа при работодателя за определен срок след завършване на обучението си.
По време на дебатите Петя Цанкова от БСП-Обединена левица заяви, че предложеният законопроект е продиктуван от драстичното увеличение на таксите на студенти и докторанти платено обучение. Левицата приветства просветния министър, че е въвел различни стимули за развитието на определени направления в сферата на образованието.
Министърът на образованието Красимир Вълчев заяви, че скокообразното на студентите платено обучение се дължи на увеличаването на финансирането от страна на държавата към висшите училища, като той посочи, че увеличаването на държавното финансиране за един студент е довело до това, че българските университети са неконкурентни на тези в съседни на България страни.
Министърът заяви, че трябва да бъдат направени корекции по текстовете, касаещи размера на таксите за платеното обучение. По думите му съществува рискът висшите училища, срещу минимални или нулеви такси, да обучават студенти платено обучение, взимайки от средствата за държавна поръчка.
Николай Денков от ПП-ДБ обяви, че коалицията няма да подкрепи законопроекта. По думите му трябва да бъде намерено друго решение, което да поставя ясни принципи, на база на които да може да еволюира системата в следващите години. Той посочи, че законодателните промени няма да доведат до устойчивост.
Председателят на парламента Наталия Киселова също се включи в дискусията и заяви, че създаването на суматоха чрез увеличението на таксите и протестите срещу това в момент, в който студентите са в кандидатстудентска кампания, води до напрежение, което пренасочва желаещите да получат висше образование от държавните към частните висши учебни заведения.
Искра Михайлова от "ДПС-Ново начало" заяви, че политическата сила ще подкрепи законопроекта, но с условие той да бъде коригиран между двете четения. По думите ѝ предложените текстове не отразяват исканията на Съвета на ректорите.
Студентски протест под надслов "Образованието е право - не привилегия!" ще се състои днес, от 18:00 ч., до входа на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски".
Източник: "Оффнюз"