Петя Цанкова, БСП: Длъжни сме да направим необходимото повече младежи да предпочитат нашите вузове

09.07.2025 11:37

„Като народни представители сме длъжни да направим необходимото, за да могат повече български кандидат студенти - и с държавна подкрепа, но и в платена форма - да предпочитат нашите висши училища“.

Това заяви в пленарна зала народният представител от ПГ на БСП – ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Петя Цанкова. Тя обясни, че една от внесените от ГЕРБ, БСП-ОЛ и ИТН промени в Закона за висшето образование е продиктувана именно от драстичното увеличение на таксите за обучение на студенти и докторанти - платено обучение и има за цел да коригира тази несправедливост. По думите ѝ настоящият размер на таксите надвишава финансовите възможности на значителна част от студентите.


Цанкова подчерта, че в момента размерът на таксите за платено обучение са свързани с нивата на държавната субсидия, а тя беше увеличена със Закона за държавния бюджет в унисон с европейските практики. Според нея увеличената субсидия има положителен ефект за развитието на висшите училища. „Тази политика на увеличение на разходите за висше образование е правилна и в бъдеще ще продължим да работим в тази посока, така че да достигнем средните европейски нива от 1% от БВП за това“, каза още тя.


Според народният представител възниква въпросът как да съчетаем необходимостта от повишаване на средствата за висше образование с неговата достъпност и социална измеримост. „Внесените промени са стъпка в тази посока - подпомагат достъпа до българското висше образование на студенти и докторанти – платено обучение и прави държавата ни ценово конкурентноспособна образователна дестинация на глобалния образователен пазар“, наблегна социалистът.


Вследствие на промените по думите ѝ се очаква да се понижат таксите за студентите – платено обучение с до 25%, на този етап, като между първо и второ четене процентът може да бъде преразгледан. Според нея ще има положителен ефект в няколко направления -достъп до образование, социална справедливост, инвестиция в човешкия капитал. „В момента не малко млади хора, които не са приети в държавна поръчка, са принудени да учат в платена форма. За много от тях таксите за обучение са тежко бреме, което може да ги доведе до отказ от висше образование, или до значителни финансови затруднения за техните семейства“, каза още тя.
Петя Цанкова посочи, че действащият в момента закон дава право на университет и студент да сключат договор с работодател въз основа на което се финансира обучението на студента. „Тази възможност представлява форма на сътрудничество между висшите училища и бизнеса и е важен инструмент за насърчаване на практическата реализация на младите специалисти“, каза социалистът.

Тя подчерта, че не е регламентирана смяната на работодател при необходимост и с промените в закона се цели да се запълни тази празнота, която ще даде възможност на нов работодател да поеме правата и задълженията на стария. По думите ѝ това е мярка, която въвежда гъвкавост, защитава интереса на студента и стимулира партньорството между образователните институции и бизнеса.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Слънчево и горещо - до 33°C днес

12.07.2025 08:01    

През деня в събота до обяд ще е предимно слънчево. След обяд на ме

Ивайло Вълчев: Не е работа на Европейския парламент да признава идентичности и езици

Евродепутатът Ивайло Вълчев коментира недопускането от страна на Европейския парламент в доклада за Република Северна Македония да се появят темите

Мехмед Дикме: Борисов е прав - без Пеевски няма правителство, няма еврозона, няма реформа

Бойко Борисов е прав - без подкрепата на Делян Пеевски няма правителство, няма еврозона, няма реформа, няма приемане на антикорупционни закони, ням

Николай Денков: Никакъв шанс няма Асен Василев и Благо Коцев да участват в схема

От миналия ноември в делото има някакво твърдение, че Пламенка казала, че чула отнякъде, че Асен Василев има някакво отношение към случая. От ноемв