Студентите излизат днес на протест, министър Вълчев внася предложение за намаляване на таксите

09.07.2025 09:40

Студентският протест "Образованието е право - не привилегия!" ще се състои на днес, 9 юли, от 18:00 ч. до входа на Софийския университет (СУ) "Св. Климент Охридски", който е при подлеза на метростанцията при СУ, съобщават организаторите.

 
Протестът е заради повишените такси за студентите в платеното обучение във висшите училища.

"Ние, студентите от Юридическия факултет на Софийския университет, се обявяваме против решението за драстично повишаване на семестриалните такси. Не приемаме реалността, в която от есента много от нашите колеги няма да могат да прекрачат прага на университета, защото не могат да си позволят двойно по-висока такса. В някои факултети увеличението достига до 200 процента! Това не е просто несправедливо - това е удар срещу правото на образование, срещу настоящето и бъдещето на България. Няма да позволим това да се случи! Излизаме, защото не искаме да ни бъде отнета възможността да получим качествено образование, да останем в България и да работим за нейния просперитет, да изградим бъдеще тук- в своята родина", заявяват организаторите.

Според тях проблемът обаче засяга не само Софийския университет, а всички държавни висши училища в България. "За това призоваваме студентите от всички специалности, курсове и университети в цялата страна да се включат в протестните действия и да се присъединят към нас, Защото образованието е право, а не привилегия", заявяват организаторите.

Още преди месеци стана ясно, че увеличеното държавно финансиране и регулацията в закона ще доведат до това, че ще се повиши платеното обучение и ще се увеличат таксите. Това се случи и разговаряхме с народните представители, и те внесоха законопроект, каза вчера министърът на образованието и науката Красимир Вълчев на среща с ректори на университети, която се състоя във Висшето училище по телекомуникации и пощи.

"Никой от нас със свое действие не е увеличавал таксите, нито висшите училища са виновни, нито държавата. Това е обратната страна на монетата на увеличението на субсидиите за висшите училища. Миналата година бяха увеличени субсидиите за висшите училища с по-голям процент, тази година също имаше добро увеличение, което доведе до увеличена средна стойност на финансирането на един учащ в държавните висши училища. Законопроектът, който е внесен, предвижда намаляване на процента от държавната субсидия на таксите от платено обучение. Отново го обсъдихме с ректорите, за съжаление има няколко крайни случаи, които са определени от това, че в редица професионални направления има и добавка за качество, която също участва в изчисленията", обясни министър Вълчев.

"Не трябва да допускаме средствата от бюджета за студентите от държавна поръчка да се използват за финансиране на студентите в платено обучение и ще предложим промени в закона между първо и второ четене. Говорили сме с лидерите на всички парламентарни групи, които подкрепят правителството, законопроектът да се приоритизира и тази седмица може би ще бъде приет в пленарна зала. Това, което със сигурност можем да кажем е, че той ще влезе в сила веднага и за идната учебна година. А таксите, които са обявили висшите училища, ще могат да бъдат коригирани, за да нямаме това скокообразно увеличение", изрази увереност министър Красимир Вълчев.

Законопроект, който ще доведе до намаляване на таксите за платено обучение във висшите училища, вече е приет на първо четене в парламентарната комисия по образование, каза министър Красимир Вълчев на 6 юли в предаването „Защо, господин министър?" на БТВ. Той отбеляза, че за тези предложени промени в Закона за висшето образование е имало широка подкрепа в комисията и изрази надежда това да се случи и при гласуването в пленарна зала.


Проблемът с таксите за платено обучение ще бъде решен за предстоящата академична година, каза министърът на образованието Красимир Вълчев вчера на среща със студенти от Софийския университет.

Софийският университет "Св. Климент Охридски" прие становище за внесения на 27 юни в Народното събрание (НС) за разглеждане и гласуване законопроект за изменение и допълнение на Закона за висшето образование (ЗВО), съобщи пресцентърът на висшето училище.

Съветът на ректорите на българските висши училища прие вчера становище по повод възникнало социално напрежение във връзка с регламентирането на новите размери на таксите в платените форми на обучение на студентите и докторантите.

Според експерти капанът с увеличените на таксите е заложен от самите вузове. Причината е, че с мотиви инфлация, увеличение на разходите по обучението на студентите, както и за технически средства са поискали от държавата да вдигне коефициентите за голяма част от специалностите. Така държавата платила в пъти повече за студент, приет по държавна поръчка. И тъй като законът обвързва тази издръжка с таксите за платено обучение, които досега трябваше да я покриват на 100%, увеличението било именно по тази причина.

“За да се избегнат скокообразни увеличения и да се осигури предвидимост за студентите, се предлага законова промяна: таксите на студентите платено обучение да не могат да надвишават 60% от издръжката на студент, а увеличенията за вече записаните студенти да бъдат ограничени до максимум 20% годишно”, коментира след среща с ректори на технически университети министър Красимир Вълчев.

“Хремислихме средните и допълнителните разходи на един учащ и ще предложим промени в закона. Таксите, обявени от висшите училища, за идната учебна година, ще могат да се коригират. Увеличението е за специалности, в които не можем да запълним държавната поръчка, като и за студенти платено обучение. Средната такса за студентите държавна поръчка е 1050 лева. За 10 години се е увеличила с 44%, а държавното финансиране с над 150%. Това означава, че страната финансира много по-голяма част от цената на обучението”, съобщи министърът.


Справедливо е въпросните такси да бъдат в размер между 30% и 40% по-нисък от формираната такса по чл. 95, ал. 4 от ЗВО. Казано по друг начин, справедливата формула е размерът на таксите за обучение да не бъде по-нисък от 60 на сто от средствата за издръжка на обучението, като към него се добавя и размерът на таксата за съответното професионално направление или специалност от регулираните професии, това е  предложението на Съвета на ректорите на висшите училища. Разумно предложение също е годишната такса за обучение да не нараства с повече от 20% за съответната година в сравнение с предходната. Подобно ограничение ще осигури известна предвидимост за студентите и техните семейства и ще им помогне да планират бюджетите си.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Портних: Управлението на Варна в последните близо 2 години е съпътствано с много скандали

12.07.2025 17:46    

„Управлението на Варна в последните близо 2 години е съп

От днес: Голяма промяна с шофьорските курсове влиза в сила

От днес (12 юли) влизат в сила нови изисквания към автошколите, които целят да повишат качеството на подготовката на бъдещите шофьори.Всички

„Майчин дом“: Раждането на 25 юни е протекло по стандарт, няма данни за физическа агресия

Обиди, шамари и грубо отношение - за раждане в такива условия в болница „Майчин дом“ сигнализира млада жена. Случаят е от 25

Влиятелен турски вестник хвали Южното ни Черноморие

България е единствената чуждестранна дестинация, представена в лятното издание на турския всекидневник "Милиет" (Milliyet) – едно от най-вл