Доктор Дилян Георгиев, биолог и специалист по евакуиране на змии, дава важни съвети за правилното поведение при срещане с влечуги в дворове и къщи. Неговите практически препоръки са особено актуални в летните месеци, когато активността на змиите е най-висока.
Дилян Георгиев е доктор на биологическите науки, който в свой образователен видео канал показва как евакуира змии от къщи и дворове. Преди година изваждал огромен смок от кладенец край Раковски, а наскоро евакуирал отровна змия от дворно място край Стара Загора.
В горещините сигналите за появата на змии в дворове и къщи зачестили. Змиите влизат в изби и стаи, за да избягат от жегата. Друга причина да се появи змия в имота е наличието на гризачи, които привличат влечугите.
"Стоят на едно място, разчитайки на отровата си, а и на камуфлажа си, защото трудно се различава тази кафяво-черна окраска, особено на шарена сянка", обяснява ловецът на змии.
Правилно поведение при ухапванеДилян Георгиев се отзовава на сигнали, в които хора търсят помощ, след като се натъкнали на змия в имота си. По това време на годината сигналите зачестяват заради горещините.
Ако все пак ви ухапе пепелянка или усойница, запазете спокойствие. "Стремете се да не ви се разтупква сърцето, да не изпадате в истерия. Това е най-важното. По много причини. Щото страхът може да доведе до много по-сериозни последици и да засили действието на отровата", съветва Дилян Георгиев.
Типове змии в БългарияВ големите градове се срещат смокове и водни змии, рядко пепелянки. Пепелянките и усойниците са пасивни, а при заплаха смоковете нападат, но не са опасни.
Дилян освобождава змиите от хората и хората от змиите. Евакуира влечугите на безлюдни и подходящи за тях местности извън населените места.