Евробанкнотите са един от символите на обединена Европа. В момента в обращение се намират над 29 милиарда банкноти с обща стойност, надвишаваща 1,5 трилиона евро. Този обем от пари в брой играе ключова роля не само като средство за разплащане, но и като начин за съхраняване на стойност, обясняват от Европейската централна банка (ЕЦБ).
Производството на евробанкноти е процес, който изисква съблюдаване на строги изисквания за безопасност, качество и опазване на околната среда. За да се гарантира, че банкнотите са безопасни за използване и производство, както и че влиянието им върху околната среда е минимално, се прилагат международно признати стандарти и системи за управление.
Устойчиво производство и грижа за околната среда
Производителите на евробанкноти и суровините за тях трябва да отговарят на конкретни екологични критерии. За тази цел се използва Система за управление на околната среда, съответстваща на стандарта ISO 14001, която следи производството да бъде възможно най-устойчиво. Още от въвеждането на еврото се наблюдава и анализира въздействието върху околната среда, като редовно се въвеждат нови инициативи за устойчивост.
През 2004 г. е извършена оценка на жизнения цикъл на първата серия евробанкноти, което води до въвеждане на мерки като използването на 100% устойчив памук и забрана за депониране на отпадъци от банкноти на сметища. Втората серия банкноти - „Европа”, е подложена на нова екологична оценка, като е използвана методологията на Европейската комисия за изчисляване на екологичния отпечатък на продукти (PEF). Резултатите показват, че използването на евробанкноти за ежедневни плащания има много ниско въздействие върху околната среда в сравнение с други дейности.
Също така, производителите на банкомати работят активно за намаляване на енергопотреблението на устройствата - усилия, които водят до значително подобрение през последните 15 години.
Здраве и безопасност при производство и употреба
Наред с опазването на околната среда, сериозно внимание се отделя и на здравето и безопасността както на потребителите, така и на работещите в производствения процес. За целта се прилага система за управление на здравето и безопасността при работа по стандарта ISO 45001.
Банкнотите се подлагат на редовен контрол, включително оценки на риска, за да се гарантира, че всички използвани химически вещества са в безопасни концентрации, далеч под нивата, които могат да застрашат човешкото здраве. Стриктно се спазват и европейските регулации в тази област.
Както всеки предмет, който преминава през много ръце, банкнотите могат да носят микроби, но независими тестове показват, че евробанкнотите не представляват по-голям риск за здравето от обичайните повърхности в ежедневието - като дръжки на врати например. Това беше потвърдено и в началото на пандемията от COVID-19, когато проведени изследвания показаха, че евробанкнотите не представляват съществен риск за предаване на вируса при употреба, обясняват още от ЕЦБ.
Какъв е екологичният отпечатък на евробанкнотите?
Оценка на така наречения продуктов отпечатък върху околната среда (ПООС) показва, че използването на евробанкноти от един човек в рамките на една година има приблизително същото въздействие върху околната среда, както изминаването на осем километра с автомобил.