Асен Василев призна, че Кирил Петков е предлагал мъжа на Лена Бориславова за зам.-кмет на "Люлин"

03.07.2025 10:14

Асен Василев призна, че Кирил Петков се е обаждал на кмета на "Люлин" и му е предлагал да назначи мъжа на Лена Бориславова за зам.-кмет, нищо, което до този момент нито Петков, нито Бориславова са признали публично.

"Кирил Петковсе е обаждал не само за Мирослав Иванов, а за 5-6 човека да види дали под някаква форма биха били полезни в екипите на районните кметове. В това няма нищо лошо, но не е оказван натиск. Отговорът от районните кметове е бил, че нямат нужда от нови хора, но това не е натиск". Това заяви председателят на ПП-ДБ и бивш финансов министър Асен Василев пред bTV.

"Дали има или няма корупция в ПП, органите ще разследват. Ако сега аз ви кажа, защо не извикате като ководещ Антон Хекимян, смятам, че ще стане много рейтингово предаването. Това натиск ли е? Натиск е, ако човекът е принуден да направи нещо. Ако Бойко Борисов се обади на районен човек да назначи човек "Х" на определено място, но районният кмет не го направи, това натиск ли е?", защити тезата си Василев. 

Ние предложихме г-н Барбутов на кмета Васил Терзиев, разкри още председателят на „Продължаваме промяната“(ПП) Асен Василев в първото му телевизионно интервю след корупционния скандал в Столична община – станал повод Кирил Петков да си подаде оставката като депутат и съпредседател на партията.

Столичният зам.-кмет Никола Барбутов беше арестуван и му бяха повдигнати обвинения за взимане подкупи и за участие в организирана престъпна група. Василев изрази съмнения за истинността на записа, разкриващ корупционната схема, защото всички отричат да са негови автори.

Според него действията и отговорността на бившия зам.-кмет на София Никола Барбутов със записа, се носи именно от Барбутов.

Това, което видях в записа е абсолютно недопустимо. Разговор между зам.-кмет на Столична община и кмет на район, в който те се уговарят да правят корупционна схема. Ако е вярно, това е подсъдно.(…) Г-н Барбутов носи отговорност за действията си, на записа се чува, че ръководството на партията не знае за това нещо“, допълни той.

 "Трябва да се проведе истинско следствие, трябва някой под клетва да даде показания, че ако лъже, ще отиде в затвора и накрая на това нещо, ако някой някъде е сгафил, ще си понесе последствията", сигурен е Василев. 

Василев допълни още, че не е видял метод на действие, където определени фирми печелят, губят или им се дават някакви обществени поръчки. Във записа се чуват всякакви неща и няма дарения от лица, свързани с фирмите към "Продължаваме промяната", увери бившият финансов министър. В момента около 180 000 лв. струва издръжката на ПП на месец чрез субсидията и 2/3, които се дават към заплатите на депутатите на ПП, влизат към издръжка за партията. 

Асен Василев каза и, че общинският съветник Димитър Шалъфов, който също се отдели от ПП, е загубил правомощията си като синдик. Какво говори това за него, с тази професия той си изкарва прехраната, попита Василев. 

Асен Василев призна, че Кирил Петков се е обаждал на районния кмет на „Люлин“ Георги Тодоров, за да предложи мъжа на Лена Бориславова, Мирослав Иванов, за негов заместник. Допълни обаче, че е звънял и в други районните администрации на София, за да „търси работа“ и за други кадри на ПП, останали извън парламента. Според него в това няма нищо лошо.

„Лошо е, ако кажеш на този кмет:  „Ако не го назначиш този, нещо лошо ще ти се случи“. Но аз не съм чул такова нещо. Предлагани са експерти, хора, които са били в ПП и в голямата си част са били бивши депутати. Като отговор сме срещали: „Нямам нужда от такъв човек“ и приключва разговорът.  Това е не натиск“, заяви политикът.

Председателят на ПП забеляза външна намеса в действията на районните кметове, защото не вижда причина да споделят за тези разговори близо година, след като са се случили и поясни, че според него „някои им слага думи в устата“. По думите му дали има корумпирани кадри в партията, е работа на разследващите органи. Василев заяви, че нито един от районните кметове, твърдящи, че им е оказван натиск – не е назначен, а избран.

„Бойко Борисов се обажда на районен кмет на ГЕРБ и казва: „Назначи X” и той казва: „А, аз нищо няма да назначавам, гледайте  си работата“. Това натиск ли е? Натиск е, ако човекът е принуден да направи нещо. Има едни хора, които ние знаем, че са добри специалисти, ако имате нужда от такива във вашия екип – имайте ги предвид“, каза политикът.

Василев заяви, че партията е доказала, че няма проблем хора от ПП да се разследват. Според него проблемът обаче е, че прокуратурата и Антикорупционната комисия работят избирателно.

Василев каза още, че се прави ревизия на обществените поръчки, организирани от кметове на ПП. Допълни, че са открили нередности - отстранявани са неправомерно фирми.

„Ако разследваха скандалите, които АКФ изнесе, ако разследваха „Боташ“, всичко, което се показва и за което има доказателства, със същата скорост, с която разследват зам.-кмет в Столична община, нямаше да чуете от нас една думичка. Обаче не го правят“, поясни Василев.

Той обясни, че на 12 юли ще се събере националния съвет на ПП, за да обсъди бъдещ вот на недоверие към кабинета „Желязков“. Ще бъде за здравеопазването.

Той напомни, че една от политиките на ПП е да вдигнат заплатите на лекарите и медицинските сестри, но не се вдигнали възнагражденията. Причната - това било обжалвано пред Върховния административен съд. Имаше директори на болници, които получават 30-40 000 лв. заплати на месец, а след това казват, че нямат 1000 лв. да увеличат заплатите на лекарите и медицинските сестри, възмутен е Василев. "Трябва да ги подкрепим, защото ще останем без медици в държавата. Ние ще се опитаме преди ваканцията на парламента да бъде прието законодателство, за да бъде решен проблемът, а не управляващите да мотат темата", закани се бившият финансов министър. 

„Вчера бях на кръглата маса за младите лекари. През 2022 г. ние положихме усилия да се вдигнат заплатите, на лекарите – 2000 лв. и на медицинските сестри – 1500 лв. Знаете ли защо не се вдигнаха тези заплати? Само 60% от болниците ги вдигнаха, другите 40% не достигнаха тези нива. Директорите на общински държавни болници го обжалваха във Върховния административен съд. Самият директор получава 30-40 хил. лв. месечна заплата, а казва: „нямам 1500 лв. за медицинската сестра“, коментира Василев.

Според него регулирането на достойно заплащане за медицинските специалисти се „мота във времето“ от управляващото мнозинство. Той пое отговорност от ПП да положат усилия текстовете да се гласуват преди ваканцията на депутатите.

"Това, което ме скандализира е поведението на министъра на здравеопазването Силви Кирилов, а не поведението на Тошко Йорданов", коментира Василев. Той смята, че здравният министър абдикира от проблемите в здравеопазването и си заравя главата в пясъка. 

Вчера на кръглата маса той каза: „Аз не знам, трябва да се консултираме, не съм го чул“. Усетих едно абдикиране, желание да си зарови главата в пясъка и да каже: „Ми, проблем май няма“, допълни Василев.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Васил Терзиев: Лена Бориславова отговаряше за връзките между общинската администрация и ПП

Задържаният заместник-кмет Никола Барбутов е препоръчан от номинационна група на коалицията, подкрепила Терзиев.

Николай Нанков: Престоят на Кирил Петков в политиката ще бъде запомнен като Голямото ала-бала

"Днес освободихме от парламента новия “пазител на морала” след президента Румен Радев - вече бившия лидер на ПП Кирил Петков", нап

Премиерът Желязков: Нито едно дете не трябва да бъде оставено извън образователната система

Нито едно дете не трябва да бъде оставено извън образователната система. Незабавно възстановяваме ангажираността на най-високо ниво на

видео
последни