Изтеклите мандати за всички органи, не само в съдебната система, са безотговорно поведение на поредица от парламенти. Това каза председателят на Народното събрание Наталия Киселова на публичната дискусия на тема "Върховенство на правото в Европейския съюз и състояние на съдебната система в Република България" в Софийския университет "Св. Климент Охридски", предаде БТА.
Организатори са катедра "Международно право и международни отношения" на Юридическия факултет на СУ и Българският институт за правни инициативи.
Усилията да започне обновяване на съставите на органите с изтекли мандати започнаха в това Народно събрание, отбеляза Киселова. Хората може да не са с безспорни качества, но стремежът е колелото да се завърти и да се върнем към функциониране на системата от държавни органи и да не сме на пауза, каза още председателят на парламента.
До ваканцията ще се задвижи процедурата за избиране на членове на Комисията за противодействие на корупцията, каза Киселова. Въпросът за разговори за Висшия съдебен съвет и Инспекторат – мисля, че трябва първо в правна комисия и разчитам на магистратите да бъдат настоятелни, колкото сме и ние юристите, защото няма юристи, които да не са повдигали въпроса в парламентарните си групи, коментира Киселова.
Според нея първо трябва да бъде променен съставът на Инспектората и Висшия съдебен състав и след това законът за съдебната власт. Не е необходимо да бъде променена процедурата по избор, защото това отлага изборите за поне след шест месеца, смята Киселова.
Относно конституционните промени тя заяви, че има нещо правилно в конституционната реформа и това е ограничаването на прокуратурата. Аз съм противник на отварянето на Конституцията в този парламент. Не можем да си позволим при толкова антисистемни играчи да отваряме Конституцията без да знаем какъв ще бъде изходът, каза още Наталия Киселова.
В началото на годината председателят на Народното събрание припомни, че има органи с изтекъл мандат още през 2017 г., като в следващите месеци част от съставите на органите с изтекъл мандат бяха попълнени.
В момента изборни процедури са открити са омбудсман, управител и подуправител на Националния осигурителен институт, на член на Сметната палата и на председател и четирима членове на Комисията за публичен надзор над регистрираните одитори, показва справка на сайта на парламента.