Кръгла маса за здравната система: Дисбаланси от десетилетия, до 10 г. оставаме без медицински сестри

02.07.2025 20:00

Млади лекари, млади специалисти, съсловни организации и депутати се събраха на кръгла маса в парламента, на която да обсъдят проблемите на българското здравеопазване, предаде "Фокус".

Кръглата маса с представянето на проектозакон за промени в текущото законодателство, с които да бъдат коригирани заплащанията на лекарите и всички медицински специалисти.

Част от предложенията в законопроекта са:

- Основното месечно възнаграждение на лекар, без специалност, и магистър фармацевт, без специалност, да бъде 150% от средната заплата.

- Допълнително трудово възнаграждение за медицински персонал, преминал през продължаващо медицинско обучение, да не е по-малко от 1% от месечното трудово възнаграждение от основното месечно възнаграждение за всяка година.

От Българския съюз на лекарските асистенти и фелдшерите подкрепиха исканията на младите лекари.

"Подкрепяме по принцип законопроекта. Според нас е необходимо да се добави т. нар. методика, която беше в действие за определяне на основната работна заплата. Тази методика работеше. Така най-лесно биха могли да се определят работните заплати. Подкрепяме предложението за 150% от средната работна заплата за лекар без специалност, след това 85% за лекарски асистенти и фелдшери и 75% за медицински сестри", заяви Александър Александров, председател на организацията.

Той посочи, че възнаграждението трябва да се определя на база отговорностите, които медицинското лице носи, както на извършената дейност и квалификацията.

Диана Георгиева - председател на Управителния съвет на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, изрази недоволство с текстовете на законопроекта.

От Българската асоциация за помощник-фармацевтите също възразиха срещу така предложените текстове, тъй като според тях не всички заинтересовани групи попадат в обхвата на предложеното законодателство.

Министърът на здравеопазването доц. Силви Кирилов заяви, че е получил законопроекта в 15:01. Той каза, че не е имал възможността да се запознае с предложенията на младите лекари.

"Вчера от това, което чух, от 0,15% до 0,5% за нощния труд само за 9000 служители увеличението се равнява на 30 млн. лева. Запазвам си правото да дам обосновани становища по този текст", заяви министърът.

Той бе категоричен, че в системата на българското здравеопазване има "дисбаланси от десетилетия".

"Българските лекари са изключителни професионалисти, които заслужават достойно заплащане, но поради тези дисбаланси всяко едно действие или бездействие няма да бъде добре аргументирани, защото може да засили дисбалансите. Ще продължа да работя за достойно заплащане на българския лекар, но то трябва да е справедливо, достойно, но и устойчиво", каза Силви Кирилов.

Костадин Ангелов заяви, че българската система за здравеопазването има много проблеми, които са извън финансирането му.

"Здравната ни система не постига онази добавена стойност, която да постига резултатите, които очакваме. Дебатът тръгна в посока да регулираме трудовите възнаграждения на лекарите, на професионалистите по здравни грижи и на част от другите специалисти, но трябва да кажем в началото, че нямаме проблем с броя на лекарите в страната. Имаме достатъчно, но имаме огромен проблем с професионалистите по здравни грижи.

В момента около 30 000 професионалисти не достигат в цялата страна. Предвид възрастта на работещите в момента, в следващите от 5 до 10 години това ще доведе до сериозни сътресения по отношение на достъпа на здравеопазване.

Много голяма част от лечебните заведения ще се самозакрият заради липсата основно на медицинските сестри, които да осигуряват качеството на здравеопазването. Основният акцент, който трябва да поставим, трябва да бъде насочен към професионалистите по здравни грижи," заяви проф. Ангелов.

Той заяви, че критиките към законопроекта са с цел прецизиране на текстовете в законопроекта.

Костадин Ангелов се обърна към младите специалисти и ги предупреди, че предложенията, изложени в законопроекта им слагат таван на възнагражденията, които възпрепятстват възможността български специалисти, работещи в чужбина, да се върнат у нас.

Той се обяви срещу прекомерно високите заплати на част от директорите на болници в страната: "В основата на тази идея стоят възнагражденията на някои директори на болници. Нашите бивши партньори от "Продължаваме промяната" искаха да няма такива извращения. Аз ги подкрепям. Не искам да има болнични директори, които да получават стотици хиляди левове, но такива има. Когато това се случва, трябва да видим на тези болнични директори каква част от възнаграждението е формирана от реално извършена дейност в лечебното заведение и от платена такава".

Очаква се окончателните текстове на законопроекта да бъдат изготвени до края на юли.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Борисов похвали Томислав Дончев за предоговарянето на ПВУ: Няма да загубим пари, ще получим още!

03.07.2025 11:15    

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов похвали вицепремиера Томисла

Очаква ни сухо, горещо и с повишена опасност от пожари лято

Предстои сухо и горещо лято - това предупреди синоптикът от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ) Анастасия Кирилова.

Опасен натрапник в Черно море: Уловиха риба балон край Севастопол

Новината за уловена риба балон край бреговете на Севастопол предизвика широк обществен интерес. Причината – този вид е тропически и не е хара

Отварят за движение участъка между Мездра и Лютидол

От 14:00 часа днес ще бъде възстановено движението по модернизирания 13-километров участък от път I-1 между Мездра и село Лютидол, съобщиха от Аген