Кметът на София Васил Терзиев сезира Европейската прокуратура (EPPO) относно потенциални злоупотреби, свързани с управлението на отпадъците в столицата и работата на завода за отпадъци по време на предишното управление на Столична община. Това стана ясно на брифинг днес. Повод за сигнала са открити документи, които будят съмнения, че битов отпадък е отчитан незаконно като отделена пластмаса, за да се изпълнят условия по договора за финансиране с ЕС.
Със сигнала си Терзиев призовава за проверка на договорите, финансирани с европейски средства и тяхното изпълнение, както и за анализ на възможни нарушения на Наказателния кодекс на Република България, включително присвояване на публични средства, документна измама, измама с европейски средства, престъпление по служба и незаконно управление на отпадъци.
„Сезирахме Европрокуратурата, защото в случая става въпрос за евросредства. Последният път, когато сезирахме българската прокуратура отговорът беше от рода на “престъпление има, виновници няма“. Това не ни отказва и няма да спрем да подаваме сигнали до всички компетентни институции, когато откриваме нещо нередно.” Това каза Васил Терзиев.
Заводът за механично-биологично третиране (МБТ), част от Столичното предприятие за третиране на отпадъците (СПТО), е изграден с европейски средства на стойност над 256 милиона лева по оперативна програма "Околна среда 2007-2013 г.". Договорът за финансирането на завода има строги клаузи и изисквания за устойчивост, които според сигнала са били нарушени.
На базата на сравнение между различни потоци от отчетни документи, новото ръководство на СПТО и Столична община е засякло съвпадения, които будят съмнения за умишлени злоупотреби и зловредни манипулации по време на предишното управление.
Едно от установените съвпадения буди съмнения, че битов отпадък е отчитан като рециклируем, за да се спазят клаузите за устойчивост, а в действителност той е изнасян от завода и заравян на депото в Долни Богров.
Ето как изглеждат съвпаденията: В периода 2016-2021 повече от 200 курса с износ от СПТО, деклариран като пластмаса (рециклируем материал, отделен от битовия отпадък), изцяло съвпадат по време и количество с курсове, приети и депонирани като битов отпадък на депо „Долни Богров“. Освен датата, часа и количеството в установените курсове, съвпадение има и с името на фирмата, която е изнесла отчетения като рециклируем материал от СПТО и е депонирала битов в Долни Богров, както и регистрационните номера на камионите, извършили курсовете.
Според сигнала на кмета Васил Терзиев към Европрокуратурата тези действия биха могли да представляват злоупотреба с европейски средства, тъй като договорите за финансирането на завода за отпадъци включват клаузи за устойчивост. Те са свързани с целите на Европейския съюз за намаляване на влиянието върху околната среда и определят ангажимент за минимално количество отделен рециклируем отпадък на годишна база ( в изпълнение на член 325 от Договора за функционирането на ЕС (TFEU) и Финансовия регламент (ЕС) 2018/1046).
Столична община заявява своята готовност за пълно сътрудничество с Европейската прокуратура в хода на разследването, за да се гарантира прозрачност, отчетност и спазване на закона при управлението на публичните средства и интересите на гражданите на София.
От Столична община припомнят, че през януари 2024 година екипът на Васил Терзиев сезира софийската градска прокуратура за злоупотреби в завода. Повод бяха резултатите от вътрешен одит, който показва разминаване от близо 120 млн. лв. за закупени резервни части и материали, които “са изчезнали”, докато инсталациите в завода имат нужда от спешни ремонти.
Сигналът до Европрокуратурата е подаден в съответствие с чл. 22, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2017/1939, който урежда компетентността на EPPO по отношение на престъпления, засягащи финансовите интереси на Европейския съюз.