Сакскобургготски продава царската вила в Баня, сдружение предлага да я купи държавата

10.06.2025 17:26

Симеон Сакскобургготски, бивш премиер (2001-2005 г.) и цар на българите (1943-1946 г.), продава царската вила в град Баня, община Карлово.

Обява за продажбата на имота с прилежащите сгради и парк, проектиран и създаден лично от цар Борис III, разбуни духовете в Баня и надигна вълна от недоволство. От сдружение „Заедно за град Баня“ предлагат имотът да бъде закупен от държавата.

В писмо, изпратено до председателя на Народното събрание, премиера, президента, областния управтел и мета на общината, се казва, че по този начин ще се гарантира защитата на обществения интерес, съобщава БГНЕС.

Дворецът в Баня или "Царска къща", е лятна царска вила в градчето Баня, Карловско. Използвана е от българския цар Борис III и рода му. Вилата е построена през 1929 г. в северния край на тогавашното село Баня по проект на известните български архитекти Иван Васильов и Димитър Цолов. Тя е сред 6-те частни имота на царското семейство Кобургготски и единствената частна къща, построена от Борис III. До 1998 г., когато бе реституиран имотът, той бе сред основните туристически атракции в община Карлово, но след това постепенно западна и бе затворен за посещения. Интересът към него обаче продължава, посочват от сдружението, цитирано от Радио Пловдив.

Борис III посещава Баня през 1925 г. след неуспешно лечение на ревматизма си в Хисаря. Тогава царят отсяда във вилата на своя приятел фабриканта Велизар Багаров. Царят оценява достойно преимуществата на Карловските бани и решава да построи своя лятна вила в близост до тях.

Земята, върху която е построена вилата, е била закупена от местните земеделци. Общата площ на малкия архитектурен ансамбъл е 10 дка, като 7 дка е площта на парка, прилежащ към комплекса. Като любител на ботаниката цар Борис III създава един великолепен парк в царската къща. През парка е преминавала малка рекичка, която е напоявала красивите растения, които днес са представени от блатната секвоя, дивия кестен, магнолията и много други. Паркът лежи на богати извори на топли минерални води и на територията му има такъв лечебен минерален извор.

Вилата е построена в архитектурния стил на българския романтизъм, претворяващ духа на българската възрожденска архитектура с характерните за стила елементи и детайли като големия чардак, който раздвижва строгата линия на фасадата. Той е застлан с италиански теракот, а 5 дъбови колони осигуряват неговата устойчивост. Прозорците са с кепенци и други елементи, заимствани от българската възрожденска къща. Комплексът има още 2 по-малки сгради, предназначени за гости и прислуга. Целият имот е ограден с масивен, висок каменен зид с 2 дъбови ковани порти. Царската вила е семпло обзаведена, без излишен лукс и блясък.

След отмяната на монархията в България през 1946 г. дворецът в Баня е национализиран от тогавашния режим. Едва след демократичните промени българският съд в 90-те година на 20 век възстановява собствеността на двореца на наследниците на Борис III – княгиня Мария Луиза и цар Симеон II. Днес сградата съхранява автентична ориенталска мебел, картини от най-видни български художници, приближени и ценени от българската царска династия, като Константин Щъркелов, Борис Денев, Владимир Наумов и други.

Вилата е първият дом в България на цар Симеон II след окончателното му завръщане в родината, той и сестра му със свои гости и приближени често пребивават тук, а Баня е избирателната секция, където царят гласува. Комплексът е защитен с държавен статут на „паметник на културата“, за него се грижи Винарна „Розовата Долина“, винарната е известна с това, че от нейните 65 000 m² се произвеждат специални вина, ценени от Херман Гьоринг и Адолф Хитлер, от които във времената на СССР се доставят специално за Политбюро на ЦК на КПСС и лично за Леонид Илич Брежнев.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Деница Сачева: Лош стил за държавен глава е да говори неща, които не са в интерес на страната

13.06.2025 22:41    

Ескалацията на напрежението в Израел и Иран не може да ни остави с

Атанасов за ескалацията в Близкия изток: Няма пряка заплаха за България

Експертно мнение е, че няма пряка заплаха за България към този момент. Това не означва, че трябва да бъдем спокойни. Затова имаме институции, затов

Шок! За 5 г. - 773 възрастни са домовете на ужасите в Ягода

Ужасяващи данни разкри Община Мъглиж за смъртността в нелегалните домове в село Ягода. 773 възрастни хора са починали

ГВА препоръчва на българските авиокомпании да избягват полети от и до Близкия изток

Главна дирекция "Гражданска въздухоплавателна администрация" препоръчва на всички български авиокомпании да преустановят полетите от/до Близкия изт