На 24 май честваме Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Празникът се отбелязва тържествено в цялата страна.
Празникът в София започва в 10:30 часа. Шествие ще тръгне от площада пред Националния археологически музей, ще премине по бул. "Цар Освободител" до Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".
В 11 часа пред паметника на Светите братя ще се проведе тържествена церемония, която ще бъде излъчена пряко по програма "Хоризонт".
Тържествено слово за празника ще произнесат вицепрезидента на Илияна Йотова и проф. Амелия Личева.
Кметът на София Васил Терзиев ще направи приветствие.
Ще прозвучи и стихотворението на Иван Вазов "Аз съм българче" в изпълнение на първокласниците Ема Радкова и Самуил Кънчев.
Президентът Румен Радев ще бъде гост на Благоевград по повод Деня на българската азбука, просвета и култура - 24-ти май, който е и празник на Благоевград.
По традиция празникът на буквите, българската просвета и култура започва в двора на Националната хуманитарна гимназия - Бивша Солунска, която носи името на светите братя Кирил и Методий и която отбелязва 145 години от създаването си. Пред паметника на двамата просветители и първопокровители на Европа ще бъдат поднесени цветя на признателност.
От гимназията и от Съдебната палата ще тръгнат двата лъча на празничното шествие на училищата в Благоевград, които ще се съберат на централния площад "Георги Измирлиев" пред сградата на Община Благоевград.
Приветствия към жителите и гостите на града ще отправят президентът Румен Радев и кметът на града Методи Байкушев, след което празникът продължава с концерт на ансамбъл "Пирин".
Специални гости за празника на Благоевград се очаква да бъдат архимандрит Гавриил, игумен на българския манастир в Атон "Свети Георги Зограф" и представители на Ротари клуба в Кочани, РСМ, които за пореден път ще засвидетелстват своята признателност за помощта на страната ни към десетките пострадали при пожара в дискотека "Пулс" на 16 март.
125 блока с представители на детски градини, начални, основни, средни и висши училища, центрове за подкрепа за личностно развитие, както културни и научни институти ще се включат в тържественото общоградско шествие по случай 24 май във Варна. Празничната програма ще започне в 10 ч. на пл. „Св. Св. Кирил и Методий“, където ще бъде издигнато българското знаме, след което е предвидена фолклорна композиция с участието на над 600 ученици и студенти.
Под звуците на химна „Върви, народе, възродени“, изпълнен от духовия оркестър на Националното училище по изкуствата „Добри Христов“, ще тръгне празничното шествие, водено от официалните лица и тазгодишните носители на Награда „Варна“ в областта на образованието, науката и културата.
Шествието ще се движи в двете платна на бул. „Мария Луиза“ до кръстовището с бул. „Сливница“, след което част от блоковете ще продължат по бул. „Осми Приморски полк“, а други - по бул. „Сливница“. В 12 ч. пред входа на Морската градина ще започне концерт, с участието на фолклорен ансамбъл „Варна“.
Рекорден брой 2 410 абитуриенти изпраща Бургас на днешния празник на българската просвета и култура и на славянската книжовност. 17 хиляди ученици, студенти и дейци на просветата и културата се очаква да се включат в мащабното шествие за 24-ти май.
За първи път в тържественото шествие ще има празничен блок с чуждестранни студенти. Празничната колона отново ще премине по централните улици „Александровска“ и „Богориди“ до Приморския парк.
А относно появилите се призиви в социалните мрежи шествието да не се предвожда от бургаското духовенство, зам.-кметът по образованието в община Бургас Михаил Ненов каза:
"Тук няма политика, няма място за противопоставяне, тъй като славянската писменост се появява на първо място като богослужебна към онзи момент, в който светите братя, неслучайно те са части от канона на православната църква, но и на европейския канон като закрилници на Европа. Те започват своето дело като мисионери сред славянските племена и впоследствие създадената от тях книжовност се превръща в светска."
20 учебни заведения изпращат абитуриенти по-късно днес. Те ще се събират на 5 меставграда.
През целия ден ще се движат извънредни автобуси по линиите Б1 и Б2, съобщиха от общинската администрация.
В Пловдив в 10.00 ч. тържеството започва с химна на Република България, а водещи и знаменосци са ученици от ХГ "Св.Кв. Кирил и Методий“. Празнично слово пред паметника на Кирил и Методий ще произнесе Кметът на Община Пловдив Костадин Димитров. В 10.20ч. Негово Високопреосвещенство Пловдивският митрополит Николай ще отслужи Празничен молебен. Церемонията пред паметника на славянските равноапостоли завършва с полагането на венци и цветя. В 10.45 ч. е началото на шествието в посока към площад "Централен“. То ще се предвожда от Мажоретен състав при СУ "Св. св. Кирил и Методий“, Духов оркестър "Пловдив“ и знаменна група от ХГ "Св. св. Кирил и Методий. В него ще се включат официални лица и гости; удостоените с Почетна значка на град Пловдив директори и учители; Негово Високопреосвещенство Пловдивски митрополит Николай със свещеници; представители на образователни и културни институции; представителна група на ХГ "Св. св. "Кирил и Методий“; представителни групи на училища от град Пловдив. Шествието се движи по маршрут от пл. "11 май“ пред ХГ "Св. св. Кирил и Методий“, по ул. "Хан Кубрат“, ул. "Райко Даскалов“, през подлеза на Аптека "Марица“, ул. "Райко Даскалов“, пл. "Римски стадион“, ул. "Княз Александър І“, пл. "Стефан Стамболов“. Краят е пл. "Централен“.
В Монтана в 10:00 ч. започва тържественият концерт на Община Монтана, в които ще участват ученици от ПГПЧЕ „Петър Богдан“, Трио „Тенорите“и Танцова школа „Финес“. Художествено-музикалната програма съчетава рецитал, популярни арии от опери, български хитове и танци, подчинени на идеята за силата на българското слово и дух.По традиция празнично послание ще отправят кметът на Община Монтана Златко Живков и началникът на РУО – Монтана Трайка Трайкова. На традиционния прием на кмета след концерта ще бъдат връчени почетни значки на Община Монтана на изявени дейци на образованието и културата, както и наградата „Неофит Рилски“.
В Мездра честването на 24 май ще започне от 9:30 ч. с празничен концерт и награждаване на изявени ученици, групи и състави. В 16:00 ч. ще се проведе обучителен семинар по карате-до за придобиване на технически степени и изпит на състезателите от Клуб по източни бойни изкуства "Лотос-М“ .
В Бяла Слатина от 10:00 ч. ще започне празнично шествие. Организатори са Община Бяла Слатина и НЧ“Развите-1892“. Празничното шествие ще тръгне по улиците "Николай Хрелков" и "Климент Охридски". Тържественият концерт ще започне в 11:00 часа.
Във Видин честването ще започне в 10:45 часа с празнично шествие от СУ "Цар Симеон Велики" до Художествената галерия "Никола Петров". В 11:00 часа ще започне традиционното награждаване на изявени деятели в областта на образованието, културата и изкуството. Празничната програма ще продължи с концерт на школите за народни песни и танци към Общинския културен институт "Дунав" и Народно читалище "Светъл ден".
С ритуал за издигане на националното знаме и Празничен водосвет, отслужен от Старозагорското свещенство, започва от 10:00 честването на 24 май в Стара Загора. Пъстрото празнично шествие ще премине по централния булевард “Цар Симеон Велики“ в 10:30 часа.
Концертътна Aнсамбъл „Траянци“ при Център за подкрепа за личностно развитие и танцови школи при НЧ „Настроение -2017“ започва в 11:30 часа на площада пред общината. Началният час на презентацията „Живот и дело на светите братя Кирил и Методий“, която ще бъде представена в РИМ Стара Загора от 14:30 часа, а половин час по-късно ще започне и детска работилничка по калиграфия „Аз Буки Веди“.
На 24 май празнуват и старозагорските села Хан Аспарухово, Борилово и Кирилово.
В Ловеч в празничния ден пред катедралата "Св. св. Кирил и Методий" митрополит Гавриил ще отслужи молебен от 9:30 ч. След това от там ще тръгне и празничното шествие на ловешките училища. То ще премине по централната пешеходна зона и ще завърши на площада в стария квартал "Вароша". Там на официална церемония с плакети "Св. св. Кирил и Методий" ще бъдат наградени изявили се през годината учители и ученици. Ще бъде връчена и ежегодната персонална награда за култура "Ловешки меч".
Буквите от глаголицата, кирилицата и съвременната ни азбука ще бъдат начело на празничното шествие във Враца. То ще завърши пред паметника на светите братя Кирил и Методий в центъра на града. Глаголицата, кирилицата и съвременната ни азбука, изписани на 10-метрови пана, ще бъдат носени от отличени ученици и педагози, спортисти и граждани. Парадът на буквите ще бъде начело на традиционното празнично шествие. То ще премине през централната пешеходна зона и ще завърши пред паметника на светите братя, където ще има празнична програма.
В Русе празничното шествие с представители от русенските училища започва в 10:30 часа и ще се движи от ул. „Александровска" до площада пред сградата на общината. Първият лъч започва от СУ „Христо Ботев", предвождан от барабанчиците от НУИ „Проф. Веселин Стоянов" и XIII Общински гвардейски отряд към Общинския младежки дом. Вторият лъч стартира в същия час от ПГДВА „Йосиф Вондрак" и ще се движи под съпровода на Общинския духов оркестър. В 11 часа пред сградата на Община Русе започва празничният концерт на Общинския детски център за култура и изкуство.
По традиция от 12 часа във фоайето на Доходно здание ще се състои и официалната церемония по връчването на почетна грамота и плакет на учениците от образователните институции, постигнали завидни резултати в своето обучение.
Тържественото отбелязване на 24-ти май, организирано от община Силистра започва от 10.00 ч. на площад „Свобода“ под звуците на всеучилищния химн „Върви, народе възродени“ и с празнично слово от кмета на община Силистра Александър Сабанов. За пръв път на сцената на площада се провежда официалната церемония за отличаване „Ученик на годината“ – Силистра 2025 година. Ще бъдат наградени ученици с постижения в 7 направления – обществени и природни науки, езикова подготовка, изкуства, спорт, професионална подготовка и „Професионалист от дуалната система на обучение“.
Тържественото шествие по традиция е водено от Градскиядухов оркестър на крайдунавския град.
В Хасково общоградско шествие в Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура тръгва в 10 часа от площад “Свобода“ . Шествието, водено от Духовия оркестър, ще премине през централната градска част, за да стигне до СК „Спартак“, където ще бъде празничният концерт по повод най-българския празник- 24 май. Ще бъдат връчени и отличия „За заслуги към образованието и културното дело“ и наградата „Ученик на годината“, съобщават от Община Хасково.
В Димитровград общоградското честване и тържествена церемония по повод 24 май ще започне в 10.15ч. Под съпровода на маршова музика шествието на училищата, водено от Забавно-духов оркестър, деца от ОЦТИ „Галаксико“ с букви от азбуката, мажоретен състав от ОУ „Пенчо Славейков“ и ученици и учители от димитровградските училища. Празничното шествие ще премине по пешеходната алеята на бул.„България” и ще се отправи към сцената на площад „България“. Официалното тържество ще започне с химна на празника „Върви, народе възродени!“ в съвместно изпълнение на хор „Славейковци“ и Забавно-духов оркестър с диригент Димитър Митев. Награждаване на най-изявените учители, културен деец и ученици от общината ще е кулминацията на тържеството.
Източник: БНР