Здравната вноска за осигурените лица в настоящия ѝ размер от 8% не е достатъчна и е необходимо нейното увеличаване до ниво от поне 12%. Това обяви председателят на Българския лекарски съюз (БЛС) д-р Николай Брънзалов.
"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме", каза д-р Брънзалов пред БНР.
Шефът на БЛС отбеляза, че при достигане на такъв процент на здравната вноска няма да има никакво доплащане в системата на здравеопазването.
Медиците също така настояват за увеличаване на процента от брутния вътрешен продукт, отделян за здравеопазване, както и за изграждане на дългосрочна национална стратегия за устойчиво финансиране и развитие на здравната система.
"Детското здравеопазване е приоритет. Продължава да се наблюдава все по-малък интерес за специализации по педиатрия. Затова сме дали приоритет както в първичната извънболнична помощ, така и в специализираната извънболнична помощ”, каза още д-р Брънзалов. Специалистът добави, че педиатрите ще получават малко по-голяма сума за първичен и вторичен преглед, отколкото останалите специалности.
"Немалка част от клиничните пътеки може да станат амбулаторни процедури и да се извършват в извънболничната помощ. За да се случи това, трябва да се направи промяна в нормативната уредба - обясни той. - Всичко е въпрос на точни алгоритми, но с този бюджет, с който разполагаме в момента, съм много скептичен относно осъществяването на каквато и да е политика в болничната помощ."