Елена Йончева: Еврото ще даде по-добра перспектива за България

16.05.2025 13:03

Еврото ще даде по-добра перспектива за България. Ние трябва да сме на масата в Брюксел и да участваме наравно с останалите държави членки във вземането на решения. Притесненията от евентуална спекула няма да прераснат в социално недоволство, стига държавата да си е на мястото. Стъпка в тази посока би било предоставянето на повече правомощия на Комисията за защита на конкуренцията и на Комисията за защита на потребителите. Българите могат да излязат на улицата, само ако пряко са засегнати икономическите им интереси.

Това заяви Елена Йончева, независим член на Европейския парламент, в интервю за „Евронюз България“.


Тя беше помолена да коментира инициативата на президента за свикване на референдум за въвеждането на еврото през 2026 г.
Във всички държави, които са приели еврото, е имало притеснения. Политиците имат два пътя – единият е да всяват страх и да бягат от отговорност, а другият – да търсят диалог, да убедят хората, че държавата има инструменти, за да спре евентуална спекула, каза Елена Йончева.


Тя посочи, че е привърженик на референдумите като инструмент на демокрацията, но много хора не разбират защо трябва да има допитване в 12 без 5, само няколко седмици преди конвергентния доклад, който се очаква да бъде положителен за България. Защо не беше поискано преди 3-4 години? Сега беше ясно, че Народното събрание вече веднъж е отказало да се свика референдум по тази тема, Конституционният съд също го отклони. През март в Пловдив президентът каза пред студенти, че референдум по теми, които са част от ратифицирани международни договори, не могат да бъдат свиквани, изброи част от аргументите си Елена Йончева.


Евродепутатът припомни като пример и развитието на ситуацията в Хърватия, която въведе еврото през януари 2023 г. В края на 2022 г. инфлацията там е около 20%, която отчасти се дължи и на външни фактори. Постепенно, през 2023 г., след приемането на европейската валута, инфлацията намалява, а през март т.г. е 4,5%, заедно с нормализирането на ситуацията. Според Елена Йончева хората се притесняват от спекула, но анализът на Фискалния съвет показва, че след въвеждането на еврото, сивият сектор в икономиката намалява, намалява плащането на заплати на ръка, икономиката започва да се развива по-добре.


На въпрос за доверието в ЕС, след като съдът постанови, че председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен трябва покаже кореспонденцията си с Пфайзер за купуването на ваксините за Covid-19, Елена Йончева коментира: Европейският съюз не е перфектната структура, но нищо не е статично. Затова се борим – да променяме, да надграждаме, според нашите правомощия. От нас донякъде зависи как ЕС ще се развива. Трябва да сме активни.
Вижте какво се случва с войната в Украйна. Европа вече три години не може да намери начин да я прекрати, няма свои инициативи.
Ако Европа беше успяла да защити Минските споразумения, можеше да не допуснем война. Европа не беше и в Истанбул през март 2022 г., когато Украйна и Русия бяха на крачка от прекратяването й. Сега Украйна щеше да е в старите си граници, каза Елена Йончева. Европа изпусна инициативата, прекъсна всички пътища за разговори. Според нея, сега Европа сякаш се опитва „да саботира“ опитите на САЩ за намиране на дипломатически изход.


Свръхвъоръжаването на ЕС няма да реши проблемите. В резултат на поведението на ЕС, европейската икономика страда, а много енергоемки предприятия изнасят производството си в САЩ.


Колкото повече продължава войната, толкова повече Украйна ще губи територии. Президентът на САЩ Доналд Тръмп видя това и започна активна дипломация, коментира още тя. Елена Йончева открои и ролята на Турция, която не е просто домакин на срещите между Украйна и Русия, а е ключов фактор в тази ситуация. Турция се придържа към Конвенцията от Монтрьо от 1936 г., която й предоставя контрола върху преминаването през Проливите (Босфора и Дарданелите). Благодарение на нея в Черно море не се водят активни бойни действия, каза евродепутатът.


Попитана за стабилността на управлението в България, Елена Йончева коментира, че то зависи от това дали ще се справи с предизвикателствата, включително и дали ще намери механизми, с които да предотврати недоверието в обществото във връзка с еврото. Конструктивните критики на опозицията трябва да се отчитат, а не търсенето на поредния скандал от някои политици, каза тя.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

Метрото ще работи на 17 май с нормално разписание за почивни и празнични дни

16.05.2025 19:08    

Метрото ще работи на 17 май с нормално разписание за неработни и п

Желязков към Зеленски: България продължава да подкрепя усилията на Украйна за справедлив и траен мир

България продължава да подкрепя усилията на Украйна за установяването на справедлив и траен мир. Това заяви министър-председателят Росен Желязков п

Министърът на културата: Ще подкрепим искането за по-високи заплати в БНР, БНТ и БТА

БНР, БНТ и БТА са в основата на достоверната информация, особено в този свят на дезинформация и хибридни войни, които ни заливат.

ПЕС: Подкрепяме БСП в ангажимента ѝ към еврозоната

Подкрепяме БСП в ангажимента ѝ към еврозоната, се казва в позиция на Партията на европейските социалисти.