Всички искат по-високи заплати и цената на труда в България расте. Изключително патологичен е разговорът, когато доходите се свеждат до това, което пише в бюджета, защото на повечето българи доходите им не зависят от бюджета.
Това коментира в студиото на "Още от деня" по БНТ вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев.
"От бюджета зависят доходите на заетите в бюджетната сфера и на лицата, които получават пенсии и са обект на социално подпомагане. Доходите на останалата част от населението зависят от състоянието, кондицията и най-вече от ръста на българската икономика", поясни Дончев.
Според него България е в типичния капан на средните доходи.
"Тя влезе в ЕС с БВП на глава от населението, отнесен към средноевропейския, около 32-33%. В момента този процент вече е двоен - 63% БВП на глава от населението, т.е. всичко, което сме произвели, разделено на броя на жителите, отнесено на средното за Европа", коментира още вицепремиерът.
По думите му, оттук нататък политиките, които трябва да се приемат, са много по-сложни. 2/3 от тях са свързани с образованието и квалификацията на работната сила.
"Те са свързани със състоянието на т. нар. бизнес инфраструктура. За да има по-претенциозни и по-скъпи инвеститори, които правят скъпи неща, на нас ни трябват готови терени, индустриални паркове, свързани с пътища, железница, газ, ток, пречиствателна станция", обясни Дончев.
В момента се правят 10 такива зони, финансирани от Министерството на иновациите и растежа.
Във връзка с транспортната блокада в София Томислав Дончев каза, че това са отношения между Столичната община и дружествата. Той призова двете страни да се срещнат и да преговарят, за да намерят съгласие, защото цялата столица страда от ситуацията.
Той коментира и въпроса за референдума за еврото, предложен от президента.
"Правото невинаги е в синхрон с обществените настроения. Ако някой е трябвало да пита хората по темата за еврото, е трябвало това да се случи преди 20 години. Тогава по темата имаше пълен обществен консенсус. Големият проблем е друг, че когато ключова институция като Президентството повдигне темата, изглежда, че има проблем. Трябваше да обясним на човека, който не е икономист, какво ще стане с доходите му", каза още Томислав Дончев.