Председателят на Народното събрание издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум
13 май 2025 г.
Днес председателят на Народното събрание издаде разпореждане, с което върна като недопустимо предложението на президента Румен Радев с искане за произвеждане на национален референдум.
Предложението не беше разпределено, тъй като не е в съответствие с чл. 5, ал. 4, във връзка с чл. 4, ал. 3 и чл. 85, ал. 3 от Конституцията на Република България, чл. 140, параграфи 1 и 2 от Договора за функционирането на Европейския съюз, чл. 3 от Договора за присъединяване на Република България към Европейския съюз, чл. 5 от Акта относно условията за присъединяване на Република България и Румъния и промените в Учредителните договори и чл. 9, ал. 4 от Закона за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление.
Предложението на държавния глава и мотивите към него не са съобразени с Мотивите и диспозитива на Решение № 3 на Конституционния съд от 2024 г. по к. д. № 13/ 2023 г.
Като резултат от това Народното събрание няма да разглежда искането на Румен Радев да се гласува предложение за провеждането на референдум за въвеждането на еврото от 2026 г.
По този начин се изключва хипотезата държавният глава впоследствие да сезира Конституционния съд, тъй като без решение на парламента няма да има какво да се изпрати в КС.
След като на 9 май изненадващо обяви, че ще предложи на парламента, да гласува провеждането на референдум за еврото, президентът внесе официално искането си в понеделник, 11 май. Още преди това от най-голямата партия в Народното събрание - ГЕРБ, поискаха председателят на НС да върне искането на Радев и то въобще да не стига да парламентарните комисии или до пленарна зала. Във вторник в профила на партията във Фейсбук се появи пост, в който върху снимката на Бойко Борисов е изписана информацията, че предложението за допитването няма да се гласува.
По-рано през деня министърът на финансите Теменужка Петкова коментира от Брюксел, че България "върви уверено към реализация на своя стратегически приоритет - членство от 1 януари 2026 г. въпреки всичко". От думите на Петкова се разбра, че европейските институции са потвърдили, че ще продължи да се следва графикът за конвергентните доклади за България. Следващият се очаква в началото на юни.
Още след като Румен Радев обяви намерението си да предложи национално допитване за еврото, и политици, и юристи обявиха, че то е противоконституционно. Сред тях беше и вече бившият президентски секретар по правните въпроси Крум Зарков. Той вече подаде оставка заради действията на държавния глава и Радев го освободи.
В неделя 40 преподаватели в юридически факултети от няколко университета излязоха с позиция, че свикването на противоконституционен референдум, съзнателно или не, цели суспендиране на българската Конституция, уронва авторитета на страната и руши доверието между България и европейските ѝ партньори.
Още преди официалното внасяне на предложението за референдум в Народното събрание беше ясно, че президентското искане няма да събере мнозинство в пленарната зала.
Пред Нова нюз проф.Екатерина Михайлова коментира сутринта, че "има такива моменти в живота на човек, застанал на важни позиции в държавата, когато от него зависят много неща. И за председателя на Народното събрание - както е с по-скоро процедурни правомощия, това решение ще е изключителен тест за него". И изрази надежда Наталия Киселова да "бъде на висотата на институцията и на интересите на българския народ".
"Защото интересите на България са да станем член на Европейския съюз и НАТО и на еврозоната, а това е част от целият този път. "Станахме членове на Европейския съюз и НАТО. Това беше интересът ни преди около 20 години. Сега този интерес трябва да се реализира. С присъединяването си към евроблока България пое ангажимент в момент, в който е готова - да стигне до въвеждането на еврото", припомни преподавателкат по конституционно право проф.Михайлова.