Министерството на транспорта въвежда комплексни технологични мерки за повишаване на безопасността в железопътния транспорт в България. Нова GPS система вече показва в реално време местоположението и скоростта на влаковете, а камери на гарите и в локомотивите осигуряват постоянно наблюдение и записи, съобщи министър Гроздан Караджов.
"Към края на април камери са монтирани на 52 гари, на 11 жп спирки. Обявени са поръчки за закупуване на камери за още 162 гари. Ще се прави запис и в локомотива, и напред – какво се случва пред локомотива. Три локомотива вече са оборудвани", посочи министърът на транспорта Гроздан Караджов.
Според данни на Министерството на транспорта, за шест месеца инцидентите в железопътния транспорт са намалели от 129 на 74. Това подобрение идва след поредица от строги мерки, включително уволнения на служители, които са си позволявали да нарушават правилата за безопасност.
Новата GPS функционалност ще позволява не само следене на движението на влаковете, но и ще уведомява диспечерите и превозвачите при превишаване на скоростта. Системата вече приема данни от 164 локомотива и мотриси, като информацията се обновява на всяка минута.
Строги мерки за нарушителитеМинистър Караджов е разпоредил нулева толерантност към нарушенията на правилата за безопасност. В резултат на тази политика вече има дисциплинарни наказания и уволнения на служители, които са си позволявали да преминават на червено.
"Минаването на червено беше станало нещо като обикновена практика", е заявил по-рано вицепремиерът в интервю за БНТ.
Допълнителните мерки включват също въвеждане на блокиращи системи на 70 гари, които не позволяват два влака да бъдат пуснати един срещу друг, както и специални технически средства за 21 гари с индустриални клонове, където има риск от нерегламентирано излизане на влаковете на основната железопътна мрежа.
Модернизация на подвижния съставОсвен подобряването на сигурността, министерството работи и по обновяване на локомотивите. Това е част от мерките за противодействие на пожарите в железопътния транспорт. Очаква се до 2029 г. да бъдат завършени всички планирани ремонти по железопътната мрежа в страната.
Предстои и подписване на договор за доставка на 35 нови електрически мотрисни влака, като инвестицията е на стойност над 1 милиард лева. Това ще допринесе допълнително за повишаването на безопасността и качеството на железопътния транспорт в България.