Предлагат промяна в отпуските на работниците

Предлагат промяна в отпуските на работниците
13.05.2025 10:37

Промени в изчисляването на платения годишен отпуск в четири хипотези са разписани в наредбата, която е качена за обществено обсъждане, пише "24 часа".

Предлага се допълнителният платен годишен отпуск да не може да бъде по-малко от 5 работни дни, при условие че служителят е работил при условията на ненормиран работен ден в рамките на една календарна година. Когато служителят работи по-малко от 1 година, размерът на допълнителния платен годишен отпуск се определя пропорционално на отработеното време. Това се налага, защото сега съществуват различни практики и спорове при определяне на размера на допълнителния платен годишен отпуск, когато работникът или служителят продължително е отсъствал от работа, защото е ползвал различни видове отпуски.

"Безспорно е, че в тези периоди работникът не полага труд, поради което не са налице и характеристиките на ненормиран работен ден за цялата година, независимо, че определената длъжност е включена в списъка с длъжностите на работниците и служителите, които работят при ненормиран работен ден", пише в доклада на министъра на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Такива служители са длъжни при необходимост да изпълняват трудовите си задължения и след изтичането на редовното работно време. В този случай работата след изтичане на редовното работно не се отчита и не се заплаща като извънреден труд, а се компенсира с допълнителен платен годишен отпуск.

В Наредбата за работното време, почивките и отпуските е регламентирано и правото на отпуск на работника при смърт на родител, дете, съпруг, брат, сестра и родител на другия съпруг или други роднини по права линия. Този отпуск е 2 работни дни, но те са строго регламентирани - за деня на смъртта и за следващия работен ден. Когато денят на смъртта на роднина съвпада със седмичната почивка, отпускът се ползва в първите 2 работни дни след нея. Така отпускът понякога не може да се ползва пълноценно, защото срокът за погребване е от 24 до 48 часа след смъртта, а за кремация е от 24 часа до 8 дни. Това е причината сега да се предлага тези 2 дни да се ползват в рамките на 8 дни след смъртта, като работникът може да ги поиска наведнъж или през няколко дни.

Промени има и отпускът при бащинство. Така, ако майката на дете до 2 г. (осиновителката на дете до 5 г.) почине или заболее тежко, лишена е от родителски права или правата са предоставени на бащата, съответната част от отпуските ще се ползва от него. Последната предложена промяна е, че за дейността за осигуряване на ядрената безопасност и радиационната защита в обхвата на работите, при които не се прилагат ограниченията относно максималната продължителност на времето на разположение. Причината е, че АЕЦ Козлодуй има задължение да осигури аварийни екипи, които да са на разположение 24 часа в денонощието, 7 дни в седмицата с цел предотвратяване или бързо преодоляване на аварийна ситуация. А сегашните правила затрудняват ядрената електроцентрала при организирането на работното време и използването на времето на разположение при изпълнение на задълженията си за осигуряване на ядрената безопасност и радиационната защита на населението, доколкото е проблем наемането на допълнителен квалифициран персонал, който да изпълнява задачите, свързани с аварийна готовност в централата, пише в оценката на въздействието.

Пряко засегнати от тези нови промени ще са 2 354 692 - работници и служители, в т.ч. работещи в АЕЦ Козлодуй - 3800. Всички работодатели - 473 862 (данни от НСИ от 2023 г.). Деца на възраст до 4 години, вкл. – 287271 (данни на НСИ от 2023 г.). Мъже на възраст между 20 и 64 навършени години – 1 485 800.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Калин Стоянов: Максимално бързо предложението на Радев за референдум да бъде отхвърлено!

13.05.2025 16:56    

Най-важното е независимо по какъв начин максимално бързо предложен

Николай Денков: Решението на Наталия Киселова съответства на нейните правомощия и експертиза

Важното е да се спазват законите и процедурите, това, което е направила председателят на Народното събрание, съответства на нейните правомощия и ек

Теменужка Петкова за Наталия Киселова: Нямам основания да се съмнявам в нейната компетентност

Г-жа Киселова е преподавател по конституционно право, нямам основания да се съмнявам в нейната компетентност, заяви в Брюксел финансовият министър

Премиерът Желязков: С управителя на БНБ подписахме позиция в подкрепа на въвеждане на еврото

Премиерът Росен Желязков даде брифинг. Беше представена законодателната програма за април-юни тази година. Предвидени са 55 законопроекта, от които