Само в България биомаркерната диагностика не се заплаща с публични средства

Само в България биомаркерната диагностика не се заплаща с публични средства
12.05.2025 16:01

Сдружение за развитие на българското здравеопазване алармира, че България продължава да бъде единствената страна от Европейския съюз, в която биомаркерната диагностика на тумори не се заплаща с публични средства. Този вид молекулярна диагностика е неразделна част от съвременните методи за лечение на онкологични заболявания, като помага за прилагането на т.нар. таргетни терапии - персонализирани медикаментозни подходи, съобразени с индивидуалните характеристики на тумора.

Според водещи български специалисти, прогностичните и предиктивните биомаркери играят съществена роля в избора на най-подходящата терапия за пациентите. Използването им не само повишава шансовете за успешно лечение, но и предпазва здравната система от излишни разходи за неефективни лекарства, като същевременно намалява риска от влошаване на състоянието на пациента.

На фона на тази медицинска необходимост, в момента разходите за биомаркерна диагностика в България се покриват от самите пациенти или частично от фармацевтични компании чрез ограничени програми. Това важи само за няколко вида мутации и някои видове тумори.

След дългогодишен натиск от страна на медицинската общност и пациентски организации, Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) изрази готовност да разгледа възможностите за включване на молекулярната диагностика в списъка с реимбурсирани дейности. Въпреки това, предложенията на Сдружението за развитие на българското здравеопазване за промени в Амбулаторна процедура № 43 не бяха приети.

НЗОК отпусна едва 5 милиона лева, и то не за самото изследване, а само за част от използваните реактиви, класифицирани като „медицински изделия“. Според пациентските организации това е крайно недостатъчно на фона на нуждата от около 15 милиона лева годишно и медицинския характер на дейността.

„Не може диагностична дейност, която включва работа на висококвалифицирани специалисти и сложна обработка на проби, да бъде третирана като доставка на медицински изделия“, заявяват от сдружението. Те настояват изследването и свързаната с него диагностична дейност да бъдат остойностени и покривани от НЗОК като единна медицинска услуга.

Към призива се присъединиха и фондация „Нана Гладуиш - Една от 8“, сдружение „Българска асоциация за закрила на пациентите“ и сдружение „Общност МОСТОВЕ“. Организациите са изпратили официално становище до здравните институции, в което изразяват несъгласие биомаркерната диагностика да бъде третирана като „медицински изделия“ и настояват за започване на диалог за трайно решение.

„Недопустимо е в 21 век и при наличието на доказани ефективни терапии, пациенти да умират, защото нямат достъп до адекватна диагностика“, гласи част от становището, публикувано на интернет страниците на организациите.

Източник: novinite.bg

България
Подобни  

Въпреки призива на премиера! Президентът внесе предложение за провеждане на референдум за еврото

12.05.2025 21:39    

На основание чл. 10, ал. 1, т. 2 от Закона за пряко участие на гра

Цеков за мотивите на Радев за референдума: Юридически несъстоятелни и политически посредствени

Президентът Румен Радев депозира в парламента предложението си за референдум с въпрос: "Съгласни ли сте България да въведе единната

Неофициално: Брюксел предупреди финансовия министър, че може да спре преминаването ни към еврото

По неофициална  информация на NOVA от Брюксел са предупредили финансовия ни министър Теменужка Петкова, че ако се стигне до  забавяне, то