Т. Дончев оглави Съвета за координация за глобалната инициатива "Партньорство за открито управление"

08.05.2025 19:06

С решение на Министерския съвет вицепремиерът Томислав Дончев е определен за координатор по инициативата „Партньорство за открито управление“ и за председател на Съвета за координация на участието в глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“. Това съобщи Правителствената информационна служба.


„Партньорство за открито управление“ (ПОУ) е многостранна инициатива, която има за цел осигуряване на конкретни ангажименти от страна на правителствата за насърчаване на прозрачността, овластяване на гражданите, борба с корупцията и използване на новите технологии за укрепване на управлението. Страната ни вече 13 години е активен участник в инициативата, като до момента българските правителства са приели и изпълнили четири национални плана за действие. Трайно застъпени в тях са целевите области прозрачност и достъп до информация, отворени данни, почтено управление и гражданското участие.

Определеният за национален координатор заместник министър-председател е и председател на Съвета за координация на участието в глобалната инициатива „Партньорство за открито управление“ съвместно с представител на юридическите лица с нестопанска цел, членове на съвета. Съветът подпомага процесите по съвместното вземане и изпълнение на решения от администрацията и гражданските организации и действа като механизъм за наблюдение и контрол на изпълнението на мерките от националните планове, които страната приема в рамките на инициативата. Съветът се състои от представители на администрациите и на гражданските организации.

Предстои подготовката и приемането на пети национален план за

действие и определянето на нов състав на Съвета за координация в зависимост от заложените в него мерки.
Информацията за участието на България в инициативата се публикува в секция „Партньорство за открито управление“ на Портала за обществени консултации.

Одобрен е проект на Споразумение между Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Международната банка за възстановяване и развитие

Правителството одобри проект на Споразумение за предоставяне на консултантски услуги между Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия и Международната банка за възстановяване и развитие за изпълнение на проект „Предоставяне на комплексни услуги на предприятията от Северните райони на България с цел подкрепа на тяхното устойчиво развитие и растеж чрез подпомагане дейността на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия (ИАНМСП)“, финансиран от Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ 2021-2027 г.
Споразумението включва дейности, които ще дадат възможност на предприятията (МСП) от Северните райони на България да получат висококачествени и персонализирани услуги, като по този начин ще се подобри предприемаческата екосистема в Северна България. Очаква се 300 микро-, малки и средни предприятия да бъдат подпомогнати в различни ключови области, като: маркетинг, стратегическо планиране, организация и управление, достъп до пазари и др.
С решението правителството упълномощава изпълнителния директор на Изпълнителна агенция за насърчаване на малките и средните предприятия да проведе преговорите и да подпише споразумението и дава съгласие то да влезе в сила от датата на неговото подписване.

Правителството одобри програма с 43 мерки за пътна безопасност

Министерският съвет одобри Работна програма за изпълнение на мерки за безопасност на движението по пътищата. Тя включва 43 мерки, които ще бъдат предприети на национално ниво с конкретни ангажименти, срокове и отговорни ведомства по всяка от тях.

Сред дейностите са осъществяване на съвместни специализирани проверки на пътя и засилване контрола върху претоварването на камионите; едновременно установяване и налагане на административни наказания; автоматизирано издаване и уведомяване за нарушения на пътя. Те включват още засилен технически контрол по всички пътища където има най-много загинали и ранени, спешно обезопасяване на 36 отсечки с концентрация на ПТП, както и на още 500 км пътни участъци с повишен риск. Записите от камери на общините и други държавни органи вече ще могат да се ползват като доказателствено средство за издаване на административни наказания. Повишаване на изискванията към превоза на деца и ученици също е сред мерките за запазване живота и здравето на подрастващите. Въвежда се също електронен констативен протокол за ПТП, при които има само материални щети.

Изпълнението на мерките е разпределено между 13 държавни структури, сред които 8 министерства и 5 агенции. Подпомагаща роля ще имат и всички общински и областни администрации в страната.
Правителството ще извършва периодичен преглед на изпълнението на работната програма чрез конкретни измерители за постигнатите резултати, които също са част от нея. Програмата е публикувана на интернет страницата на ДА „Безопасност на движението по пътищата“, където всеки гражданин може да следи за нейното навременно изпълнение.

Кабинетът прие Доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата за 2023 г.

Министерският съвет прие на свое заседание Решение за приемане на Доклад за състоянието на безопасността на движението по пътищата за 2023 г. и за изпълнението на Националната стратегия за безопасност на движението по пътищата в Република България 2021-2030 и приложенията към него.
Докладът е изготвен на основание Закона за движението по пътищата и представя различни аспекти от безопасността на пътя за 2023 г. като глобален и местен здравен проблем пред обществото.
Обобщени са данните за пътнотранспортния травматизъм и пътната обстановка в страната. Синтезиран е напредъкът по отделните тематични направления и стратегически цели, както и са адресирани слабостите в хода на изпълнението. На база на направените констатации и изводи са направени препоръки за предстоящи действия, които, според Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата“ (ДАБДП), се налагат в спешен порядък за подкрепа на политиката по безопасността на движението по пътищата (БДП) и защита на националния интерес за намаляване наполовина на смъртните случаи и тежките травми на пътя до 2030 г.

По данни към 19 февруари 2024 г. през 2023 г. в страната са настъпили 6 995 пътнотранспортни произшествия (ПТП) с 525 загинали и 9 104 ранени. От всички смъртни случаи 97 са с пешеходци. Загинали са 30 деца, а 1 329 са получили наранявания. Наблюдава се увеличение в броя на ранените и загиналите деца пътници спрямо 2022 г., което се свързва с подценяване на детската безопасност в колата. Отчитат се и повече ранени пешеходци в населени места спрямо 2019 г. - индикатор за нуждата от по-голяма защита на уязвимите участници в движението, чрез осигуряване на безопасна инфраструктура в градовете.
Нараства загрижеността относно начина на ползване на електрически тротинетки предвид това, че 31 деца са пострадали като водачи, а шест деца са ранени като пътници, в разрез със законовите изисквания за движението на този вид превозно средство.
По първокласната и третокласната пътна мрежа в условията на висока интензивност на движението и липса на физическо разделяне на потоците тежестта на ПТП е най-сериозна. За общинските пътища инвестициите са още по-малко, което рефлектира в данните за ПТП с пострадали - в селата те нарастват с 16% спрямо 2019 г. и с 9.5% спрямо 2022 г.
Усилията за подобряване на безопасността на пътищата трябва да бъдат последователни и адекватни на предизвикателствата. Проблемът получава широк обществен отзвук, но решаването му изисква съвместни усилия на компетентни институции, гражданското общество, научната общност и бизнеса за системно изпълнение на стратегията и преодоляване на дълго натрупвани неблагоприятни за БДП поведенчески модели, и не на последно място - финансиране на дейности за подобряване на пътната безопасност по места на база анализ на нуждите и оценка на риска.
С друго свое решение от днешното правителствено заседание кабинетът даде съгласие за провеждане на разговори с представители на НПО-жалбоподатели по дела, засягащи изграждането на АМ „Струма“ и подписване на споразумения с тях.

Одобрена е българската позиция за Дипломатическа конференция за приемането на Конвенцията за Секретариата на Европейската конференция за гражданска авиация

Одобрена е позицията и състава на българската делегация за участие в Дипломатическата конференция за приемането на Конвенцията за Секретариата на Европейската конференция за гражданска авиация (ЕСАС), която ще се проведе в периода 20-22 май 2025 г. в Париж, Франция. Присъединяването към конвенцията ще затвърди дългогодишните ни взаимоотношения с ЕСАС и ще осигури високи стандарти на гражданското въздухоплаване в България в съответствие с международните изисквания.
В проекта на Конвенцията подробно са разписани функциите и задълженията на Секретариата, сред които е осигуряване изпълнението на решенията, взети от главните директори на гражданското въздухоплаване в рамките на ЕСАС, както и подпомагането на ЕСАС в сътрудничеството с Европейския съюз и други европейски, регионални и международни организации. В проекта са определени и правомощията на Секретариата по отношение на управлението и изпълнението на тригодишния бюджет на организацията, сключването на договори и споразумения, както и възможността Секретариатът да бъде страна в съдебни производства. Разширява се и се допълва уредбата относно структурата на Секретариата, като се въвеждат изисквания спрямо неговите членовете.

Правителството взе решение за увеличаване на квотата на Република България в Международния валутен фонд

Със свое решение Министерският съвет предприе действия за увеличаване на квотата на Република България в Международния валутен фонд (МВФ) - от 896 300 000 на 1 344 500 000 специални права на тираж.
Нарастването е в изпълнение на Решение 79-1 на Борда на управителите на Международния валутен фонд от 15 декември 2023 г. за приключване на Шестнадесетия общ преглед на квотите на МВФ. То предвижда 50-процентно увеличение на квотите на всички членове за поддържане капацитета на Фонда за отпускане на заеми, без това да измени акционерната му структура.
Изразяването на съгласие за увеличението на квотата на България ще изпрати положителен сигнал към международната общност и на ниво Европейски съюз за готовността на страната да споделя своите отговорности като акционер в международната финансова институция.
Решението на Министерския съвет е в съответствие и с чл. 76, ал. 2 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година.

Одобрен е проект на рамково споразумение за заем от 250 милиона евро от Банката за развитие на Съвета на Европа

Със свое Решение Министерският съвет одобри проект на Рамково споразумение за заем в размер на 250 млн. евро между Република България и Банката за развитие на Съвета на Европа (БРСЕ), Механизъм за съфинансиране на Програми, съфинансирани от Европейския социален фонд плюс през 2021-2027 г. програмен период и упълномощи министъра на финансите да го подпише.
Подписването на споразумението ще допринесе за развитието на проекти в областта на социалните услуги, човешките ресурси и образованието. Чрез него ще се осигури част от необходимия финансов ресурс за покриването на националния принос по проектите, изпълнявани по програмите „Развитие на човешките ресурси 2021-2027 г.“, „Образование 2021- 2027 г.“. По този начин ще се подпомогне тяхното успешно реализиране и изпълнение на целите на тези програми.
Сключването на рамковото споразумение за заем е предвидено в чл. 70, ал. 4 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 година.
Банката за развитие на Съвета на Европа е най-старата международна финансова институция в Европа. Основана е през 1956 година. Тя подкрепя приоритетите на Съвета за социално сближаване на хората, насърчаване на правовата държава и зачитане на човешките права. Република България е страна-членка на Банката от 1994 година.

Правителството одобри проект на Споразумение между България и Европейската банка за възстановяване и развитие

Със свое решение правителството одобри проект на Споразумение между Република България и Европейската банка за възстановяване и развитие относно сътрудничеството и дейностите на Европейската банка за възстановяване и развитие в Република България и упълномощи министъра на финансите да проведе преговорите за неговото подписване от името на Република България.
ЕБВР е един от значителните инвеститори в България. От началото на дейността си до 31 януари 2025 г. ЕБВР е инвестирала 4,791 млрд. евро за финансиране на 307 проекта в България в областта на устойчивата инфраструктура, финансите, индустрията, търговията и агробизнеса.
Сключването на Споразумението за сътрудничество с ЕБВР е целесъобразно с оглед на поддържане на добрите партньорски отношения с международната институция и благоприятства разширяването на дейността на Банката в България.

Одобрен е проект на Договореност между България и Германия за временно представителство при обработката на заявления за транзитни визи за определена категория лица от Турция

Със свое Решение Министерският съвет одобри Договореност между Правителството на Република България и Правителството на Федерална република Германия, с която се предоставя временно представителството при обработката на заявления за издаване на шенгенски визи за целите на транзита за определена категория лица от Република Турция.
Със сключването на Договореността, за преходния период до изтичане на нейния срок - 30.06.2025г., Федерална република Германия приема да продължи да обработва постъпващите заявления за издаване на транзитни шенгенски визи на турски граждани, които желаят да влязат в страната с цел предоставяне на временна услуга като служители, извършващи законна дейност или услуга за работодател, базиран в Република Турция (с изключение на дейности в туристическата индустрия). В тази категория попадат лица, които желаят да влязат във Федерална република Германия като шофьори, извършващи международен превоз на хора и стоки, членове на морски екипажи, екипажи, плаващи по вътрешни водни пътища или екипажи на въздухоплавателни средства, лица, наети във връзка с монтажа, поддръжката и ремонта на доставени машини и съоръжения и др.
След изтичането на този преходен период за подготовка и за създаване на необходимата база и организация, считано от 1.07.2025г. обработването на заявления за транзитни визи и на тези категории лица от Република Турция ще бъде поето от българските дипломатически и консулски представителства в страната.

За ратификация се предлага Споразумението за изпълнение на програмата за сътрудничество между България и Турция

Министерският съвет одобри проекта на закон, с който да се ратифицира Споразумението за изпълнение на програмата за трансгранично сътрудничество България - Турция 2021-2027. Документът урежда разпределението на отговорностите на двете държави в съвместното управление на програмата. Споразумението беше подписано от българска страна на 11.12.2024 г. и от турска - на 02.01.2025 г. За влизането му в сила е необходимо Народното събрание да гласува закон за ратифициране.
Документът осигурява пълноправното участие на страната ни в съответствие с поетите ангажименти. То е условие за достъп на бенефициентите по програмата (национални, регионални и местни публични органи, бизнес и неправителствени организации) до средствата от Европейския съюз за изпълнението на важни проекти, свързани с развитието на трансграничния регион на България и Турция.

За ратификация се предлага Споразумението за изпълнение на програмата за сътрудничество между България и Сърбия

Министерският съвет одобри проекта на закон, с който да се ратифицира Споразумението за изпълнение на програмата за трансгранично сътрудничество България - Сърбия 2021-2027. Документът урежда разпределението на отговорностите на двете държави в съвместното управление на програмата. Споразумението беше подписано от българска страна на 09.01.2025 г. и от сръбска - на 29.01.2025 г. За влизането му в сила е необходимо Народното събрание да гласува закон за ратифициране.
Документът осигурява пълноправното участие на страната ни в съответствие с поетите ангажименти. То е условие за достъп на бенефициентите по програмата (национални, регионални и местни публични органи, бизнес и неправителствени организации) до средствата от Европейския съюз за изпълнението на важни проекти, свързани с развитието на трансграничния регион на България и Сърбия.

За ратификация се предлага Меморандум за изпълнение - договорености между държавите членки, участващи в Програмата Интеррег VI-A Румъния – България

Министерският съвет одобри проекта на закон, с който да се ратифицира Меморандум за изпълнение - договорености между държавите - членки, участващи в Програмата Интеррег VI-A Румъния - България. Документът урежда разпределението на отговорностите на двете държави в съвместното управление на Програмата. Меморандумът беше подписан от българска страна на 07.03.2024 г. в гр. София, от страна на Управляващия орган на Програмата - на 11.10.2023 г. и от Одитния орган на 18.10.2023 г. в гр. Букурещ. За влизането му в сила е необходимо Народното събрание да гласува закон за ратифициране.
Документът осигурява пълноправното участие на страната ни в съответствие с поетите ангажименти. Той е условие за достъп на бенефициентите по Програмата (национални, регионални и местни публични органи, бизнес и неправителствени организации) до средствата от Европейския съюз за изпълнението на важни проекти, свързани с развитието на трансграничния регион на България и Румъния.

За ратификация се предлага Споразумението за изпълнение на програмата за сътрудничество между България и Република Северна Македония

Министерският съвет одобри проекта на закон, е който да се ратифицира Споразумението за изпълнение на програмата за трансгранично сътрудничество България - Северна Македония 2021-2027. Документът урежда разпределението на отговорностите на двете държави в съвместното управление на програмата. Споразумението беше подписано от българска страна на 18.12.2024 г. и от страна на Република Северна Македония - на 29.11.2024 г. За влизането му в сила е необходимо Народното събрание да гласува закон за ратифициране.
Документът осигурява пълноправното участие на страната ни в съответствие с поетите ангажименти. То е условие за достъп на бенефициентите по програмата (национални, регионални и местни публични органи, бизнес и неправителствени организации) до средствата от Европейския съюз за изпълнението на важни проекти, свързани с развитието на трансграничния регион на България и Република Северна Македония.

Одобрен е Национален план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2025 - 2026 г.

Правителството прие Национален план за действие за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2025 - 2026 г. Основната цел на документа е провеждането на единна политика в тази сфера чрез изпълнение на включените в него мерки на различни институции и организации.

Мерките в Плана са структурирани в пет приоритетни области, сред които: равнопоставеност на жените и мъжете на пазара на труда и равна степен на икономическа независимост; намаляване на разликите по пол в заплащането и доходите; насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете в процесите на взимане на решения. Сред приоритетните сфери са още борбата с насилието и защитата и подкрепата на жертвите, както и преодоляването на стереотипите по пол и на сексизма в различни области на обществения живот.

В документа са планирани мерки за равнопоставено участие на пазара на труда, по-добро съвместяване на професионалния и личния живот, надграждане на професионалните умения и кариерно развитие, привличане на жени и момичета в непопулярни за тях системи, като отбрана, сигурност и обществен ред. Включени са и дейности, насочени към намаляване на разликите по пол в доходите и насърчаване на равна степен на икономическа независимост, предоставяне на подкрепа и социални услуги на жертви на насилие, повишаване на информираността, и др.

Планът следва принципите, целите и приоритетите на Националната стратегия за насърчаване на равнопоставеността на жените и мъжете 2021 - 2030 г. Той е в съответствие с националното законодателство и относими стратегически документи. Кореспондира и с международни документи в областта на равнопоставеността на жените и мъжете, недискриминацията и правата на човека, по които България е страна и има ангажименти за тяхното прилагане.

Отпускат се 17 737 лева за рехабилитация на военноинвалиди

Правителството одобри допълнителен трансфер в размер на 17 737 лв. по бюджета на държавното обществено осигуряване за 2025 година. Със средствата ще се разплатят извършени разходи за престой и ползване на дейности и услуги в базите на „Профилактика, рехабилитация и отдих“ ЕАД от правоимащи лица по Закона за военноинвалидите и военнопострадалите.

Одобрени са резултатите от участието на България в неформална среща на министрите по заетостта и социалните въпроси

Правителството одобри резултатите от участието на България в неформална среща на министрите по заетостта и социалните въпроси, която се проведе в периода 14-15 април 2025 г. в гр. Варшава, Полша.
Форумът протече в рамките на три пленарни сесии. Първата беше посветена на темата за дигиталните промени в света на труда и използването на алгоритми и цифрови технологии в работните процеси. По време на втората сесия беше обсъдена активната интеграционна политика на страните - членки на Европейския съюз.
Предмет на дискусия на третата сесия бяха въпросите, свързани с равенството на пазара на труда и политиките за насърчаване на равното споделяне на отговорности за полагане на грижи за деца и възрастни между мъжете и жените.

Одобрени са резултатите от участието на България в неформалната среща на министрите, отговарящи за равнопоставеността

Правителството одобри резултатите от участието на България в неформалната среща на министрите, отговарящи за равнопоставеността. Форумът се проведе на 15 и 16 април 2025 г. във Варшава, Полша.
На срещата беше подчертана необходимостта от осигуряване на активно участие и ангажираност на семейството, училищата, всички институции и организации, гражданското общество, бизнеса, академичните среди и медиите в усилията да се гарантира равенство между половете и борбата с онлайн и офлайн насилието, основано на пола.

Министрите се обединиха около мнението, че информационните кампании и програмите за обучение за повишаване на осведомеността сред политиците, правните експерти и обществото относно наличието на дискриминация могат да насърчат по- доброто разбиране на проблема. Предстоящата нова Стратегия за равенство между половете следва да се занимава с всички въпроси, свързани с прилагането на комбинирания подход в борбата срещу дискриминацията, като същевременно отчита националните специфики и ограничения в държавите членки.

Одобрени са допълнителни 17 млн. лв. по бюджета на Министерството на енергетиката

Допълнителни разходи в размер на 17 млн. лв. по бюджета на Министерството на енергетиката за 2025 г. одобри на днешното си заседание Министерският съвет. Средствата са предназначени за Държавното предприятие „Радиоактивни отпадъци" за финансиране на изграждането на фаза 1 на Националното хранилище за радиоактивни отпадъци. С отпуснатите средства ще се увеличат разходите по „Политика в областта на устойчивото и конкурентоспособно енергийно развитие", бюджетна програма „Сигурност при енергоснабдяването и при управлението на радиоактивни отпадъци и извеждане от експлоатация на ядрени съоръжения".

Изграждането на Национално хранилище за радиоактивни отпадъци е задължение на Република България по силата на Директива 2011/70/ЕВРАТОМ за създаване на рамка на Общността за отговорно и безопасно управление на отработено ядрено гориво и радиоактивните отпадъци. Съгласно чл. 4, параграф 1 от Директивата държавите- членки създават и поддържат национални политики за управление на отработено гориво и радиоактивни отпадъци. Всяка държава-членка носи крайната отговорност за управлението на отработено гориво и радиоактивни отпадъци, генерирани в нея. Посочената директива е транспонирана в българското законодателство със Закона за безопасно използване на ядрената енергия.

Институтът GATE става самостоятелна структура в СУ „Св. Климент Охридски“

Министерският съвет преобразува Института „Големи данни в полза на интелигентното общество“ (GATE) като самостоятелно юридическо лице в структурата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Решението е по искане на ректора на висшето училище.
През 2019 г. Институтът започна да изпълнява проект за създаване на Център за върхови постижения, който се фокусира върху научните изследвания в областта на големите данни и изкуствения интелект. Проектът е на стойност над 29 млн. лева, като с него ще се осигури атрактивна изследователска среда и модерна инфраструктура, с които да се подкрепят иновациите в областта. Подкрепата се осигурява от европейските структурни и инвестиционни фондове и в тази връзка Европейската комисия очаква Центровете за върхови постижения да са изцяло автономни и да вземат самостоятелни решения. Това е продиктувано от възможността за по-лесно проследяване на напредъка на дейностите и разходването на средствата.

В момента Институтът кандидатства и по програма „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ 2021-2027 за финансиране на научноизследователската дейност. Отново в изискванията за кандидатстване е залегнала необходимостта от обособяване на структурата като самостоятелно юридическо лице. В тази връзка е и предложението на ръководството на Софийския университет, което изцяло съответства с нормативните разпоредби на Закона за висшето образование.
За предложения проект на акт не са необходими допълнителни финансови средства и одобряването му не води до промяна на държавния бюджет.

Кабинетът предлага откриване на Факултет по ветеринарна медицина и в Плевен

Министерският съвет ще предложи на Народното събрание да бъде открит Факултет по ветеринарна медицина в структурата на Медицинския университет - Плевен.
В момента в университета има четири факултета: „Медицина“, „Фармация“, „Обществено здраве“ и Здравни грижи“.
Проектът за разкриване на Факултет по ветеринарна медицина има положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация. В новото звено ще може да се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Ветеринарна медицина” от професионално направление „Ветеринарна медицина“ за придобиване на образователно- квалификационна степен „магистър“.
Към момента достъпът на студенти до тази специалност е ограничен само до два района (в Южна България), като капацитетът на предлагащите подобно обучение структури е почти запълнен. Същевременно обучението по тази специалност е търсено от кандидат-студентите, които след това успешно се реализират на пазара на труда. Разкриването на факултета в Плевен се подкрепя и от Министерството на земеделието и храните.
Университетът разполага с добра материално-техническата база, която е изградена и обзаведена за провеждане на пълноценен учебен процес в предклиничните дисциплини и за научноизследователска дейност.

Одобрени са близо 108 млн. лева за развитие на науката и научните изследвания

Правителството одобри 107 702 800 лв. за развитие на науката и научните изследвания през 2025 г. Част от тези средства се предоставят за финансиране на обекти по Националната пътна карта за научна инфраструктура. Чрез тях се осигурява достъп на българските учени до модерно и съвременно оборудване. Продължаващата подкрепа ще осигури модернизация и доизграждане на научни комплекси, които ще разполагат с най-съвременната и специализираната апаратура.
С друга част от отпуснатото финансиране ще се заплати членството на страната ни в Европейския консорциум за научни инфраструктури (ERIC-и), където българските учени могат да работят съвместно с европейските си колеги и да се възползват от общата научноизследователска инфраструктура. Членството ни в консорциума съдейства за включването на изследователите ни в различни експерименти, мащабни проекти и съвместни програми.

С одобрените средства ще се финансират и националните научни програми, чрез които се подкрепят и привличат млади учени за работа по важни за обществото теми. Програмите помагат за решаване на важни за обществото проблеми и за развитието на висококвалифицирани специалисти, които изследват климата, водните ресурси, здравословните храни и биотехнологиите, бедствията, културноисторическото наследство, нисковъглеродните енергийни източници, цифровите технологии, технологиите за електронно здравеопазване, и др.
С днешното правителствено решение се осигуряват също така средства за Фонд „Научни изследвания“, с които той ще проведе регулярните си конкурси.
Част от отпуснатите средства са и за стимулиране на международното сътрудничество, за привличане на водещи чуждестранни изследователи и за осигуряване на абонаменти към научни издания, за да имат учените ни достъп до резултатите от последните изследвания и електронните бази данни.

Одобрени са над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития

Правителството одобри 37 075 974 лева за изграждане и ремонт на училища и детски градини, физкултурни салони и спортни площадки. Осигурява се финансиране и за цялостно обновяване на студентски общежития. Средствата се предоставят за изпълнени вече дейности по четири програми на Министерството на образованието и науката.
Над 3,1 млн. лева се разпределят между три общини за изпълнение на пет проекта. В Пловдив се инвестира в изграждането на нова детска градина, в реконструкцията на физкултурния салон и обособяването на нови класни стаи в ОУ „Яне Сандански“. Със средствата е създадена и нова сграда за детската градина в село Сотиря, както и нов учебен корпус към СУ „Васил Левски“ в Русе.
Над 1,6 млн. лева се изплащат за разширение и обновяване на три държавни гимназии и 9 общински училища и детски градини. Финансират се дейности по изграждане на нови учебни корпуси и пристройки към Варненска търговска гимназия "Георги Стойков Раковски", Национална природо-математическа гимназия "Акад. Любомир Чакалов" и 134. Средно училище "Димчо Дебелянов”. Предоставят се средства и за строежа, разширението и реконструкцията на детски градини и училища.
Общо 22 държавни професионални гимназии и 166 общински училища ще получат над 21 млн. лева за изграждане и цялостно обновяване на спортни площадки и физкултурни салони.
Над 11 млн. лева се предоставят на 9 висши училища за ремонтиране, саниране и проектиране на 11 студентски общежития. Осигурят се съвременни социално-битови условия за студентите и достъпна среда за хората с увреждания. Въвеждат се мерки за енергийна ефективност, които ще доведат до намаляване на разходите за издръжка на общежитията.

Малките детски градини и училища ще получават допълнително финансиране за работа с уязвими групи

Правителството прие изменения в Наредбата за финансирането на институциите в системата на предучилищното и училищното образование.
В правилата за разпределение на средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи към средствата, определяни на база броя деца/ученици и броя на назначените образователни медиатори, социални работници или помощници на учителя, се въвежда допълнителен компонент за финансиране за институция. По този начин ще се подобри разпределението на средствата за работа с уязвими групи, като най-малките детски градини и училища, ще разполагат с по-значим ресурс.
С измененията по-ясно са разписани и ангажиментите на държавата и общините при финансирането на дейностите по интереси и кариерно консултиране. Също така се намалява исканият обем информация от Центровете за подкрепа на личностното развитие в попълваните от тях справки.

Кабинетът предлага създаването на факултет по фармация в Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“

Министерският съвет предлага на Народното събрание проект на решение за откриване на Факултет по фармация в структурата на Бургаския държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Новото звено ще подготвя фармацевти за нуждите на Югоизточния и Южния централен регион, където се наблюдава силно изразена липса на такива специалисти. Структурата ще помогне за увеличаване на студентите, които изучават професията, а това ще осигури по-голям и качествен достъп до фармацевтични услуги.
Предложението за създаване на факултета се внася по искане на ректора, въз основа на решение на академичния съвет на висшето училище. През месец февруари тази година е получена положителна оценка от Националната агенция за оценяване и акредитация за откриване на звеното. Методиката на Националната карта за виеше образование също позволява разкриването на новия факултет в региона. В подкрепа на това решение е изразено положително становище от Министерството на здравеопазването, от Общинския съвет в Бургас, РЗИ, РУО, болници и други местни структури и организации.
В звеното ще се обучават студенти по специалността от регулираните професии „Фармация“ за придобиване на образователно-квалификационна степен „магистър“. Новият факултет ще се състои от общо 5 катедри.
Бургаският държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ разполага с необходимата материално-техническа база за осигуряване на качествен образователен и научноизследователски процес.

Кабинетът прие 25 национални програми за развитие на образованието

Правителството одобри 25 национални програми, които ще подпомагат ключови политики в сферата на образованието през следващата учебна година. Три от тях - „Бъдеще за таланти“, „Умения на фокус“ и „Сигурност“, са изцяло нови.

Национална програма „Бъдеще за таланти“ е ориентирана към подготовка на ново поколение креативни учители, чрез които да се създаде мрежа от национални и регионални школи за обучение на талантливи ученици за олимпиади в областта на математиката, информатиката и природните науки.

Заложени са обучения за ученици и учители с интереси към математика и информатика. Програмата предлага провеждане на 96 регионални школи по физика и астрономия, химия и опазване на околната среда и биология и здравно образование, както и 4 национални лагер-школи по математика и по информатика и 3 по физика и астрономия, по химия и опазване на околната среда и по биология и здравно образовани
С Национална програма „Умения на фокус“ се създават възможности за развитието на умения и надграждане на компетентности, придобити в обучението, свързани с четивната, с научната и с финансовата грамотност. Целта е учениците да могат да прилагат знанията си в практически ситуации. Заложените дейности предвиждат формиране и развитие на финансова грамотност и икономическа култура у децата и учениците и увереност при управление на личните финанси. Не на последно място се цели и създаване на подходяща среда за мотивиращо обучение, чрез което да се изградят желание и навици за четене.

Национална програма „Сигурност“ е насочена към повишаване на компетентностите на учители и ученици по отношение на киберсигурността. Целта е те да умеят да разпознават и да реагират правилно при киберзаплахи, както и да се подобри защитата на личните данни. Друг акцент е повишаване на охраната в образователните институции чрез технически средства и постигане на ефективен контрол в случай на инциденти. Предвижда се и включване на над 1400 педагогически програми и обучения по социално-емоционална подкрепа.
По НП „Квалификация на педагогическите специалисти“ са планирани нов вид обучения - на училищни психолози и педагогически съветници за работа по програми за превенция на вейпинга и употребата на наркотични вещества. Ще има квалификации и за използване на нови технологии и изкуствен интелект в образованието.

В НП „Заедно в изкуствата и в спорта“, по която се насърчават дейности в спорта и изкуствата, е разработен и отделен модул за ученици със специални образователни потребности.
По програма „Осигуряване на съвременна, сигурна и достъпна образователна среда“ ще могат да се създават центрове за хуманитарни науки, които включват кабинети и класни стаи по български език и литература, чужди езици, история и цивилизации, философия.

Останалите програми са „Система за национално стандартизирано външно оценяване“, „Ученически олимпиади и състезания“, „Хубаво е в детската градина“, „ИКТ в системата на предучилищното и училищното образование”, „Заедно за всяко дете“, „Оптимизиране на вътрешната структура на персонала”, „Иновации в действие“, „Учебници, учебни комплекти и учебни помагала“, „Без агресия за сигурна образователна среда“, „Подпомагане на общините за образователна десегрегация“, „Без свободен час“, „Роден език и култура зад граница“, „Професионално образование и обучение“, „Обучение за ИТ умения и кариера“, „Профилактика и рехабилитация на педагогическите специалисти“, „Неразказаните истории на българите“, „България - образователни маршрути“ и „Изучаване и съхраняване на традициите и историята на българската армия“.

Световната банка ще подпомага България в по-ефективното използване на информационните ресурси в образованието

Важен стратегически приоритет за българското правителство е повишаването на качеството на образованието и резултатите на учениците. В тази връзка Световната банка ще консултира България за изготвянето и използването на данни за образованието.
На днешното заседание Министерският съвет одобри решение за подписване на Споразумение с Международната банка за възстановяване и развитие, част от групата на Световната банка за предоставяне на консултантски услуги за подобряване изготвянето и използването на данни за българската образователна система на централно и на училищно ниво. Предвижда се извършването на оценка на съществуващите източници на данни в образованието и препоръки за по-ефективен подход за събиране, използване, съхраняване и споделяне на информацията. Страната ни ще бъде подпомогната в създаването на цялостна система за наблюдения и информация, която ще дава възможност за самооценка на училищата, за да могат приоритетно и своевременно да подобряват показателите си.
Пилотно ще бъдат внедрени нови информационни табла в близо 200 училища в страната. Таблата ще обобщават информация на училищно и на национално ниво. Директорите ще могат да използват тези данни, за да идентифицират силните и слабите страни на училището и да вземат ефективни решения за развитие на образователните институции. На национално ниво данните ще могат да се използват при прилагане на по- дългосрочни и ефективни решения за развитие на системата.
Очакваните аналитични изследвания и препоръки ще подпомогнат страната ни в управлението на данните, мониторинга и извършването на качествена оценка, което ще подобри и развие българската образователна система.
Дейностите по Споразумението ще продължат 2 години и ще бъдат финансирани чрез средства от фондовете на ЕС по Програма „Образование“ 2021 - 2027 г.

Правителството одобри изменен проект на Меморандум за разбирателство в областта на земеделието между България и Молдова

Правителството одобри изменен проект на Меморандум за разбирателство за сътрудничество в областта на земеделието и храните между Министерството на земеделието и храните на Република България и Министерството на земеделието и хранително-вкусовата промишленост на Република Молдова.
С подписването на документа ще бъде създадена нормативна рамка за бъдещото развитие на двустранните отношения в областта на безопасността на храните, растениевъдството, животновъдството, развитието на селските райони, лозаро-винарския сектор и аграрната наука.
Основната цел на сключването на Меморандума за разбирателство е задълбочаване на сътрудничеството между двете министерства чрез обмен на информация, трансфер на експертни познания и обучение.

Министерският съвет назначи членове на Управителния съвет на Центъра за оценка на риска по хранителната верига

Правителството прие решение, с което назначи Управителен съвет на Центъра за оценка на риска по хранителната верига. В състава на съвета влизат: Стефан Бурджев - заместник-министър на земеделието и храните, Янислав Янчев - заместник-министър на земеделието и храните, Добромира Карева - заместник-министър на здравеопазването и д-р Бойко Пенков - заместник-министър на здравеопазването.
Центърът извършва научна оценка на риска по въпроси, които пряко или косвено засягат здравето на животните и растенията, растителните продукти и растителния репродуктивен материал, както и безопасността на храните и фуражите. Той е компетентен орган и по отношение на оценката на продукти за растителна защита.
Изготвените от Центъра научни становища се предоставят на компетентните органи и институции и служат като основа за вземане на информирани решения в управлението на рисковете по хранителната верига.

Правителството одобри допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2025 година

Министерският съвет прие постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2025 г.
Общата сума на осигурените средства е в размер до 7 000 000 лева и ще се използват за изпълнение на дейности по защита от градушки със самолетен способ през 2025 г. над части от територията на Република България, които не са защитени с ракетен способ.

Правителството разпореди извършването на преобразуване на „Агроводинвест“ ЕАД, гр. София чрез вливане в „Напоителни системи“ ЕАД, гр. София

Министерският съвет прие разпореждане за преобразуване на „Агроводинвест" ЕАД, гр. София чрез вливане в „Напоителни системи" ЕАД, гр. София.
Преобразуването на дружеството чрез вливане в „Напоителни системи" ЕАД, гр. София ще бъде извършено въз основа на решение на министъра на земеделието и храните.

Прието е решение за промяна в състава на Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина

Министерският съвет прие Решение за промяна в състава на Комисията по прозрачност по Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. На мястото на адв. Георги Георгиев Фотев като представител на Българския лекарски съюз е определена адв. Петя Николова Титирекова-Чернева.
Адвокат Чернева е завършила Нов Български Университет, където е придобила магистърска степен по специалността „Право“. Работи в адвокатска кантора и има над 15-годишен опит като юрист в сферата на гражданското право. Като процесуален представител участва активно в голям брой и разнообразни по своя предмет искови производства. От три години е процесуален представител на Българския лекарски съюз по няколко дела пред Върховния административен съд и Софийския градски съд. Владее английски език.

Правителството одобри Списък на продуктите, свързани с отбраната, и Списък на изделията и технологиите с двойна употреба, които подлежат на контрол при внос

Правителството прие Постановление за приемане на Списък на продуктите, свързани с отбраната, и на Списък на изделията и технологиите с двойна употреба, които подлежат на контрол при внос.
Проектът на Списък на продуктите, свързани с отбраната е изготвен в изпълнение на чл. 12 на Общата позиция 2008/944/ОВППС на Съвета на ЕС, определяща общи правила за режим на контрол върху износа на военни технологии и оборудване и е идентичен с публикуваната през 2025 г.
Общият списък на оръжията на ЕС служи за основа при приемането на националните списъци на контролираното военно оборудване и технологии на държавите членки и съответства на приложното поле на Директива 2009/43/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от б май 2009 г. за опростяване на реда и условията за трансфер на продукти, свързани с отбраната, вътре в Общността (OB, L 146/1 от 10.06.2009 г.).
По отношение на вноса на изделия и технологии с двойна употреба, всяка държава членка на ЕС може да въведе мерки по контрола на национално ниво. Законът за експортния контрол на продукти, свързани с отбраната, и на изделия и технологии с двойна употреба въвежда регистрационен режим по отношение на вноса на т. нар. „чувствителни" изделия и технологии с двойна употреба.
В Списъка на изделията и технологиите, които подлежат на контрол при внос са отразени и приетите промени в съответните списъци на международните режими за експортен контрол.

Правителството одобри проект на Споразумение между България и Киргизстан

Правителството одобри проект на Споразумение между правителството на България и Киргизката република за икономическо сътрудничество и на проект на Статут на Междуправителствена българо-киргизка комисия за икономическо сътрудничество.
България оценява Киргизстан като важен икономически партньор и има интерес да развива всички аспекти на установените традиционно добри връзки между двете страни.
Подписването на споразумение за икономическо сътрудничество и създаването на Междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество са необходими стъпки за засилване на двустранните търговско-икономически отношения. Очаква се тези мерки да доведат до улесняването на диалога между администрациите и бизнес средите на двете страни.

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на енергийните министри на ЕС

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС „Транспорт, телекомуникации и енергетика“, част „Енергетика“, което ще се проведе в периода 12 -13 май 2025 г. в гр. Варшава, Полша. Дискусиите в рамките на неформалното заседание ще бъдат посветени на възстановяването на енергийната инфраструктура на Украйна и готовността на Украйна и Молдова за предстоящия зимен сезон. Подобряването на енергийната сигурност чрез разширен достъп до критични чисти технологии също ще бъде сред обсъжданите теми.
Страната ни подчертава значението на правното сближаване с правото на ЕС, особено в енергийния сектор, и отбелязва необходимостта от балансирано разпределение на финансовите ресурси в контекста на бъдещото разширяване на Съюза. Във връзка с усилията за повишаване на енергийната сигурност, България подкрепя засиления достъп до критични чисти технологии, развитие на европейско производство и иновации, включително технологии за съхранение като ПАВЕЦ, както и ускорено изграждане на трансгранична инфраструктура и дигитализация на енергийните мрежи, с фокус върху конкурентоспособността, социалната справедливост и устойчивия енергиен преход.

Приета е промяна на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични

Министерският съвет прие промяна на Наредбата за реда за класифициране на растенията и веществата като наркотични.
С промяната се поставят под контрол нови девет вещества чрез включването им в Списък I - „Растения и вещества с висока степен на риск за общественото здраве, поради вредния ефект от злоупотребата е тях, забранени за приложение в хуманната и ветеринарната медицина".
Целта на предложените промени е поставянето на веществата под контрол за осигуряване на съответствие е международните договори, по които Република България е страна, както и за предотвратяване на трафика, разпространението и злоупотребата с тях на територията на страната.
Очакваният резултат от предлаганите промени е ограничаване риска от злоупотреба е класифицираните като наркотични вещества, както и осигуряване на възможност за ефективни законови действия от страна на правоприлагащите органи, които ще доведат до намаляване на рисковете за обществото, породени от престъпления, свързани е разпространението и злоупотребата с веществата.

Части от Резиденция „Лозенец“ преминават в управление на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“

По решение на правителството части от имот - публична държавна собственост имот в град София, който представлява Резиденция „Лозенец“, преминават в управление на Изпълнителна агенция „Военни клубове и военно-почивно дело“ с оглед изпълнение на функционалните й компетенции. Представителна сграда - резиденция, и масивна монолитна постройка на два етажа със сутерен досега са били в управление на Народното събрание, но се отнемат поради отпаднала необходимост.
Останалата част от имота - терен с площ 56 248 кв. м и прилежащи постройки към него и към настоящия момент е в управление на Изпълнителната агенция.

Одобрена е позицията на България за неформално заседание на Съвета ЕКОФИН

Със свое решение правителството одобри позицията на страната ни за участие в редовното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН). То ще се проведе на 13 май 2025 г. в Брюксел, Белгия.
Очаква се Съветът да постигне общ подход по Директивата за изменение на Директива 2006/112/ЕО относно правила за ДДС при дистанционни продажби на стоки, внасяни от трети страни и относно ДДС при внос.
По време на заседанието Европейската комисия ще представи Съюза на спестяванията и инвестициите, част от усилията на Комисията за подобряване на конкурентоспособността, опростяване и подобряване на бизнес средата в Европа.
Министрите ще обсъдят Регламента за създаване на Инструмента за сигурност и действия за Европа (SAFE) и ще проведат редовната дискусия за икономическите и финансовите последици от агресията на Русия срещу Украйна.
В рамките на Механизма за възстановяване и устойчивост Съветът ще одобри изменения в плановете на Нидерландия, Португалия, Испания и Словакия.

Одобрени са актуализирани финансови и технически параметри на инвестиции по НПВУ

Правителството прие решение за одобряване на проект за актуализиране на финансови и технически параметри на инвестиции по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ).
Предложението е изготвено след допълнителна детайлна оценка и получената обратна връзка от службите на Европейската комисия относно дейности по инвестиции, които продължават да бъдат високорискови за изпълнение в рамките на крайния срок на Механизма за възстановяване и устойчивост (МВУ) на ЕС -31 август 2026 г.
С оглед минимизиране на риска от пренасяне на поети финансови ангажименти върху държавния бюджет през 2026 финансова година, което би имало негативно отражение върху средносрочната бюджетна рамка и влошаване на позициите на страната във връзка с очаквания Конвергентен доклад, се предлага корекция на дейностите и бюджетите на пет инвестиции с обща индикативна стойност до 150,5 млн. лв. от МВУ.
Проектът ще бъде представен на Европейската комисия в рамките на предложеното от страната ни изменение на НПВУ по чл. 21, параграф 1 от Регламент (ЕС) 2021/241 на Европейския парламент и на Съвета от 12 февруари 2021 г. за създаване на Механизъм за възстановяване и устойчивост.

Правителството одобри Програма за упражняване правата върху имоти - държавна собственост и имоти - собственост на държавни публични предприятия

Правителството одобри Програма за упражняване правата върху имоти - държавна собственост и имоти - собственост на държавни публични предприятия. Целта й е осигуряване на ефективно управление на имотите - държавна собственост, оптимизиране на икономическия ефект и повишаване на приходите от тях. Сред целите й са още усъвършенстване на процеса на вземане на решения относно избора на форми, механизми и процедури по управление и разпореждане с държавна собственост, използване на имотите - държавна собственост за подобряване качеството на публичните услуги. Насочена е към повишаване на прозрачността в дейността на централната администрация чрез предоставянето на информация при реализация на политиката на управление и разпореждане с тези имоти, поддържане и подобряване състоянието на държавната собственост в съответствие с функциите и отговорностите на компетентните органи и осигуряване на приходи в държавния бюджет.
Обект на Програмата са държавни имоти, които се управляват от министрите, ръководителите на ведомства, областните управители, държавните предприятия, създадени със специални закони на основание чл. 62, ал. 3 от Търговския закон и имотите - дружествена собственост на държавните публични предприятия.

Правителството прие позиция на България за участие в редовно заседание на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС

Правителството прие позиция на Република България за участие в редовно заседание на Съвета по образование, младеж, култура и спорт на ЕС, 12-13 май 2025 г., Брюксел, Кралство Белгия.

Министрите, отговорни за образованието, ще приемат Заключения относно приобщаващи, насочени към учащите практики в образованието и грижите в ранна детска възраст и училищно образование. Те ще приемат и Резолюция на Съвета относно съвместен европейски знак за диплома и следващи стъпки към възможна съвместна европейска диплома: насърчаване на конкурентоспособността на Европа и на привлекателността на европейското виеше образование. Министрите на образованието ще приемат и Препоръка на Съвета относно европейска система за осигуряване на качеството и признаване във висшето образование. Те ще проведат ориентационен дебат на тема „Ролята на Съюза на уменията за укрепване на европейското образователно пространство“.

Предвижда се министрите, отговорни за младежта, да одобрят Заключения на Съвета относно общността на младите хора в Европа, основана на европейските ценности за обща и безопасна Европа и Резолюция на Съвета за преглед на насоките за управление на Диалога на ЕС по въпросите на младежта.

Очаква се министрите с ресор спорт да одобрят Заключения на Съвета относно интегриран подход към спорта и физическата активност в образователния контекст. Подкрепяме идеите и политическите послания в документа, като подчертаваме, че в България има изградени традиции в училищния спорт и разработването на спортни политики за неговото развитие.

Съветът на министрите, отговорни за културата и аудиовизия да приемат Заключения относно подкрепа за младите творци и специалисти в областта на културата и творчеството в началото на тяхната кариера, както и Заключения относно оценката на правната рамка за аудио-визуалните медийни услуги и услугите на платформите за споделяне на видеоклипове. Те ще проведат ориентационен дебат на тема „ Нов подход към културата в Европейския съюз: „Културен компас“ и бъдещето на програмата „Творческа Европа“.

Източник: epicenter.bg

България
Подобни  

6-километрова тапа на АМ "Тракия" на изхода на София заради ремонт

08.05.2025 20:20    

6-километрова колона от автомобили се образува на АМ „Тракия” на и

МС отпусна над 37 млн. лева за строеж и ремонт на училища, детски градини и студентски общежития

Правителството одобри 37 075 974 лева за изграждане и ремонт на училища и детски градини, физкултурни салони и спортни площадки. Осигурява се финан

Правителството одобри 108 млн. лева за развитие на науката и научните изследвания

Правителството одобри 107 702 800 лв. за развитие на науката и научните изследвания през 2025 г. Част от тези средства се предоставят за финансиран

МС отпусна 7 млн. лева на Министерство на земеделието и храните за борба с градушките

Министерският съвет прие постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните за 2025 г. Това