"Пенсионната система трябва да се обсъжда много внимателно. По-скоро трябва да говорим не за реформа, а за надграждане на съществуващия модел." Това заяви министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов пред ресорната комисия в Народното събрание, която прие Проект на решение да задължи Министерството на труда и социалната политика, Министерството на финансите, Националния осигурителен институт, Комисията за финансов надзор и Национална агенция за приходите за разработване на Пътна карта за усъвършенстване на пенсионната система в Република България.
"Трябва да сме много внимателни, мъдри и предпазливи, защото това е консервативна система. Хората, които започват трудовия си път, трябва да знаят как ще го завършат. Затова подобни промени се правят много рядко и обмислено", каза още той.
Министър Гуцанов припомни, че през 2015 година чрез промени в Кодекса за социално осигуряване е прието през 2037 година възрастта за пенсиониране да достигне 65 години за мъжете и жените.
"Все още не сме извървели този път. Ако сега започне да се коментира евентуално повишаване на възрастта, би било грешка. Това е виждането на Министерството на труда и социалната политика", отбеляза министърът.
Министър Гуцанов акцентира върху необходимостта да се постигне по-голяма събираемост и да се вземат мерки срещу сивата икономика, за да се увеличат приходите в пенсионната система.
"Сивата икономика е около 22-23%. Виждате какъв сериозен ресурс има, чрез който може да се балансира системата. Наясно сме, че огромна част от средствата в момента идват от бюджета, а не от осигуровки", допълни той.
Не може минималната работна заплата да бъде по-малка за следващата година от предходната, заяви още министърът относно работата по транспониране на европейската директива за адекватните минимални заплати в Европейския съюз. Той коментира темата и по време на блиц контрол в Комисията по труда и социалната политика.
Гуцанов каза, че предстои нова среща с работодателските и синдикалните организации относно директивата. Според него има разбиране между различните страни. "Острите ъгли са заоблени и ще се намери това решение", добави той. Трябва да се намери разбирателство между синдикатите и работодателите как точно да бъде определена работната заплата и да има предсказуемост, посочи също министърът.
Смятаме, че вече се е намерила златната среда, доста близко до решението между всички организации и да има трайно решение за минималната работна заплата – как да се определя, какво да се прави, заяви Гуцанов пред депутати от ресорната комисия.
В Кодекса на труда и някои от наредбите най-вероятно ще се наложат определени промени, но по-важното е да бъде решен генерално въпросът и да има разбирателство, когато се определя минималната работна заплата, обясни той.
Източник: "Фокус", БТА