На първо четене депутатите в парламента отложиха либерализацията на тока за бита чрез промени в Закона за енергетиката. Отлагането може да бъде за срок от две или пет години, като сроковете ще бъдат уточнени между първо и второ четене, в съответствие с договореното с ЕК.
От "БСП-Обединена левица" предлагат отлагане с 2 години, от ИТН с 5, а от "Възраждане" с 10 години, но това не бе прието. Либерализацията на електроенергийния пазар за битовите потребители се отлага с мотива на правителството за защита на домакинствата от високите пазарни цени.
Преди дни енергийният министър Жечо Станков каза, че отлагането на либерализацията е договорена с Европейската комисия. От 1 юли ще има нов начин за определяне на цената за бита.
Станков обясни още, че за периода на отлагането, регулираните цени на електроенергията ще бъдат определяни чрез решение на Министерския съвет, базирано на изчисленията на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Разликата между регулираната и пазарната цена ще бъде компенсирана чрез фонд „Сигурност" на електроенергийната система, като за битовите потребители цените няма да се променят.
Освен това той е договорил с ЕК страната ни да не загуби никакви средства по Плана за възстановяване и устойчивост заради отлагането на либерализацията на пазара на ток за битови потребители.
Председателят на енергийната комисия в парламента Павела Митова от ИТН каза, че днес ще се направи работна група, за да стане ясен механизмът, по който ще се осъществи либерализацията, а и да се разбере какво точно е договорено от енергийното министерство.
"Аз смятам, че датата, която трябва да изберем, не трябва да бъде една от тези, които различните партии са предложили. Логичната дата, трябва да е обвързана с мандатността на едно управление - тоест или 4, или 8 години", обясни Митова.
"Опасенията ни са, че нищо не се прави по линия на компесаторния механизъм, който да бъде разработен, за защита на енергийно бедните домакинства, които не са идентифицирани, за да бъдат подпомагани. Няма и заделени средства за либерализацията в бюджета", каза Радослав Рибарски от ПП-ДБ.
Председателят на ПГ на БСП-ОЛ Драгомир Стойнев каза, че целта на законопроектите са да защитят българските домакинства. А, когато се обясни на ЕК, че нямаме готовност сега да въведем либерализацията, защото това може да доведе до ценови шок, било нормално да получим разбиране от Брюксел, както и се случило.
"Нужно е да отложим либерализацията, за да се направи този работен модел, който ще гарантира спокойствието именно на уязвимите групи, като преди това трябва да разберем кои са тези групи. Ако не приемем законопроектите, ще влезем в един добре организиран хаос, но ако мислите за българските граждани, е добре да се отложи либерализацията", обърна се Стойнев към ПП-ДБ.