"Българската държава спира да харчи безусловно пари за разселените лица от Украйна и им дава реална възможност да се интегрират пълноценно на пазара на труда", обяви вицепремиерът Атанас Зафиров в социалната мрежа. А от приета миналата седмица по негово предложение нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България става ясно, че след края на юни хората с временна закрила у нас, дадена след 24 февруари 2022 година, могат да останат там, където са настанени, но само при условие, че заплащат за своя сметка и по установените цени в обекта.
Зафиров заяви още, че е "изключително удовлетворен", че по негово предложение Министерски съвет на свое заседание миналата седмица е приел нова Програма за хуманитарна подкрепа и интеграция на разселените лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България.
"След сериозна и почти денонощна тримесечна работа на експертите от председателствания от мен Национален оперативен щаб, намерихме решение на отлаган и повече от 2 години междуинституционално прехвърлян отказ за поемане на отговорност относно нейното трансформиране с оглед икономическото състояние и бюджетни проблеми в България", заяви Зафиров.
По думите му програмата стъпва върху необходимите условия за тази интеграция - достъп до заетост, образование и социална подкрепа, така че разселените лица да имат възможност да живеят и най-вече да се трудят самостоятелно. "Тоест - тя е основно насочена към това те бъдат стимулирани да се включат в пазара на труда", обобщава представителят на БСП в коалиционния кабинет.
"Разбира се, човешкото и хуманно отношение изисква и възможни буфери. Например, предвижда се еднократна хуманитарна подкрепа за настаняване за срок до 60 дни в рамките на действие на временната закрила. Що се отнася до рисковите групи - деца до 12-годишна възраст, придружавани от един родител, бременни жени, хора с трайни увреждания, с психични проблеми, лица над 65 годишна възраст, то настаняването е за целия срок на временната закрила. След направена обаче преценка за принадлежност от териториалните подразделения на Агенцията за социално подпомагане", обяви още Атанас Зафиров.
Той припомня, че е имало сериозна дискусия относно ефикасността на предлаганите мерки. Постъпили са много препоръки от широк кръг неправителствени организации и заинтересовани страни. Голяма част от тях са включени в окончателния текст, в който са отчетени и изискванията на отделните ведомства, добави вицепремиерът.
Украинските бежанци попълват формуляр за включване в т.нар. рискова група
На сайта на Агенцията за социално подпомагане е публикуван формулярът, който украинските граждани с временна закрила у нас трябва да подадат до края на този месец, ако желаят да бъдат включени в така наречената "рискова група", за която настаняването в държавни бази и хотели за сметка на държавата ще продължи да е за срока на закрилата.
Правителството прие на последното си заседание новата програма за хуманитарно подпомагане на украинските граждани с временна закрила в България. Така настаняването в хотели и бази е еднократно за период от 60 дни след влизането в сила на документа, пише dnes.dir.bg.
След края на юни хората с временна закрила у нас, дадена след 24 февруари 2022 година, могат да останат там, където са настанени, но само при условие, че заплащат за своя сметка и по установените цени в обекта.
За хората от рисковите групи настаняването ще продължи за сметка на държавата, но за целта е необходимо те да подадат заявление до Дирекцията за социално подпомагане по местонахождение на обекта до края на този месец. В 14-дневен срок ще се направи преценка дали заявлението е основателно.
За рискови са определени украинските деца от 0 до 12 години, придружени от един родител, децата от 12 до 16 години, които не учат не по причина на родителя, бременните жени, хората с трайни увреждания и психични заболявания, които имат удостоверяващ документ от компетентен български орган, хората, които се грижат за тежкоболен, хората над 65 години и тези, които са пенсионери съгласно законодателството на Украйна.
Нови са и сумите, които държавата плаща на базите за настаняване, допълва БНР. За тези с 9% ДДС - на ден са 17 лева и 91 стотинки и 19 лева 72 стотинки за базите със ставка на ДДС от 20 процента.