А в Монтана обучен екип за системата BG-Alert има само в една община - Берковица. Единствено двама души могат да изпратят искане до ГДПБЗН, за да се задейства съобщението за предупреждение по мобилните телефони на местното население. Оказва се обаче, че ако системата не работи при бедствия, то поне на тестовете е безупречна, стига мобилните телефони да са настроени да получават съобщението. Разказваме още в следващото видео.
След големите наводнения от 2023 г., Берковица е единствената община в област Монтана, която разполага с обучен екип за системата BG-Alert да известява населението за бедствия и аварии. Системата се администрира от ГД ПБЗН, каза зам.-кметът на Берковица, който е един от преминалите обучението.
Емил Тодоров - зам.-кмет на община Берковица: Подава се едно искане на мейла на ГДПБЗН. От там се потвърждава, обикновено тези съобщения са много кратки и ясни и се отнасят за определен район, за което се отнася бедствието.
Обучението се е състояло около 5 часа.
Георги Цинцарски - специалист ОМП, общ. Берковица: Обясниха какво трябва да бъде искането, какъв ще бъде типът за оповестяване - за опасност, предупреждение или информация, пожар или наводнение. В него има дата, която трябва да определим, т.е., ако знаем кога ще се случи в искането може да се посочи и час.
Съобщението за предупреждение не трябва да е повече от 600 символа, като изписването е на български и английски ез. В искането до Главната дирекция се посочва още колко време ще продължи съобщението, предупреждаващо за бедствие и какъв текст ще получи населението на телефоните си.
Георги Цинцарски - специалист ОМП, общ. Берковица: Например ако е пожар, дали е в близост и трябва евакуация или само предупреждение, че работят екипи.
За да се активира системата BG-Alert и да предупреди населението за опасност, обученият екип трябва да подаде съобщението по електронната поща, а след това и да позвъни по телефона.
Георги Цинцарски - специалист ОМП, общ. Берковица: Изпратили сме си двата телефона и имейлите, защото ние сме минали обучението и това искане може да се пусне само от нашите имейли и след това трябва да го потвърдим по телефона, ако не го потвърдим, не се счита за пуснато искането и няма да се активира.
По време на обучението обаче възникнали въпроси, на които не са дадени ясни отговори за действие, сподели зам.-кметът.
Емил Тодоров - зам.-кмет на община Берковица: Примерно да кажем наводнение и се изключи електрозахранването и се изключат клетките, какво се случва по-нататък, не беше много ясно.
Георги Цинцарски - специалист ОМП, общ. Берковица: Или интернета спре, няма как да го потвърдим. Това са малко недостатъци, явно след време ще се изчистят.
Емил Тодоров - зам.-кмет на община Берковица: Надявам се да бъде полезна, тя е един вид надграждане на бившата система за ранно предупреждение от бедствия и аварии.
През годините Берковица е застигана няколко пъти от природни бедствия, затова не подценяват важността за предупреждения, каза кметът на община Берковица. Но според него има доста работа по системата BG-Alert.
Радослав Найденов - кмет на община Берковица: Първият тест на системата получих съобщение. Сега умишлено не съм правил допълнителни настройки на тел. за да видя дали ще получа съобщение, не получих, така, че по системата има доста да се надгражда. А от тестовете, у гражданите по-скоро се предизвиква паника и мисля, че няма правилна реакция. Трябва да се намери път населението да бъде информирано и да може с push настройки за по-възрастните хора да се инсталира, така, че да е реална работеща системата както в другите държави.
Найденов е категоричен, тази отговорност допълнително натоварва местната управа.
Радослав Найденов - кмет на община Берковица: Това е поредната отговорност която е дадена на общините. Все пак кметовете не сме хидролози, метеоролози.
И ако системата не работи при бедствия, то поне на тестовете е безупречна, стига мобилните телефони да са настроени да получават съобщението.