Трябва ли да се вдигат осигуровките за пенсии, каквито идеи за промени в системата имат управляващите. Работодатели и синдикати остават на различни позиции по тези теми.
Според Асоциацията на индустриалния капитал по-високите вноски ще доведат до укриване на данъци. Заради това препоръчват да се мисли за увеличаване на пенсионната възраст и контрол върху пенсиите за инвалидност.
Синдикатите обаче са категорични - по-високи осигуровки може, но не и по-късно пенсиониране.
Според председателят на АИКБ Васил Велев може да се помисли за вдигане на пенсионната възраст в силовия сектор.
"Осигуровките, заедно с данък "доходи“ и физически лица е 53%. Тоест за да получи един работник 100 лева чисто, трябва да се платят още 53 лева данъци и осигуровки. Изземването от работещите хора, за да се преразпределят към тези, които са укривали осигуровки или са се пенсионирали по-рано, това е крайно несправедливо. И не води към добро, защото когато тези, които получават, без да работят, те спират съвсем да работят. А тези, от които се взима, за да даде на тези, които не работят. Точно в обратна посока трябва да вървим - да намаляваме осигуровките, не да ги увеличавам. А проблемите тук се крият в ранното пенсиониране. 41% са новоотпуснатите пенсии по инвалидност миналата година и тяхната средна възраст е 53-54 години“, каза още Велев.
"Това не значи, че с лека ръка трябва да отнемем права от хората, които наистина са инвалидизирани, тъй като българският работник е един от най-болните в ЕС. Ние сме за увеличение на вноската плавно и съобразно нужния разчет. Властта предлага увеличение на вноските по различни модели и там всъщност в тези модели трябва да се види къде е балансът и за кой стълб е. Колко трябва да бъдат увеличенията евентуално, тъй като да не забравяме, че и за втория стълб имаше консенсус 2000 година, че вноска трябва да бъде 7%. А тя остана 5% и сега се чудят някакви хора защо частните пенсионни фондове давали толкова малко сума“, коментира пред бТВ Пламен Димитров, президент на КНСБ.
.