Има елементи, които подсказват, че има планиране и такива, които подсказват, че има подпомагане. Може да се каже, че това престъпление е малко по-сложно, отколкото беше представено. Това обясни психологът Росен Йорданов за шокиращото убийство на 18-годишната Магдалена Русева в Хасково.
Припомняме, че обвиняемият Иван К. е изхвърлил дрехите ѝ и е изпращал съобщения до телефона ѝ, за да се опита да си създаде алиби за случилото се.
17-годишният е разказал, че е удушил 18-годишната Магдалена с връв, която е изхвърлил в кофа за боклук.
"Имаме помощно средство въже, запустяла сграда, която е сцена. Не знам дали е местопрестъплението. Има разлика между местпорестъплението и местопроизшествието. Може би се касае повече до кумулативен ефект. Имало е предистория и натрупване на напрежение, което трябва да е било забелязано от околните.
Искам да вмъкна непрофесионалното действие на господина директор - трябва да послужи като пример пред всички в МВР, че не можеш да си приказваш така. Когато греши, греши цялата система, а там съм сигурен, че има хора, които си вършат работата. Не можеш да даваш приоритет на версия, освен ако не си абсолютно сигурен къде се намира лицето.
Не може на свои преценки да формулираш версия, защото си създал обществена нагласа в хората", каза психологът пред Нова нюз.
Според него прави впечатление не толкова агресията като повишаване на количествени стойности, а напротив.
"Ще направя разграничение между типовете агресия. Навремето имаше инструментална агресия - проявяваш агресия, за да постигнеш цел. Да го доминираш, да му вземеш нещо. В съвременното общество агресията стана враждебна - причиняване на страдание. Нараснала е индиректната агресия. Това са платформите, осмиването. Трябва да говорим и за социалната интелигентност. Това е възраст, в която тийнейджърите са особено чувствителни. Със сигурност това момче е имало постъпки, които са били пропуснати от семейството му", обясни Йорданов.
"Ако сме на мястото на родителите на това момиче, няма да искаме той да напусне затвора. Да разграничим отмъщението и справедливостта. Да обърна внимание на всички, които смятат, че всичко се измерва с наказанието - наказанието трябва да превъзпитава, да осмисля, за да не го повтори. Намаляха ли дрогираните шофьори? Не. Не става и с условни присъди, става с пробация", уверен е той.
Йорданов смята, че трябва да има неизбежно действие.