Истинската стойност на Инициативата „Три морета“ е в нивото на амбиция за бъдещето на нашия регион и на Европа, за развитието на доверие, сътрудничество и приятелство и за укрепване на нашата устойчивост и сигурност и стимулиране на бизнеса, за да бъде по-ефективен в предоставянето на услуги за обществото. Това заяви държавният глава Румен Радев в рамките на президентския панел на бизнес фурма, който съпътства Срещата на върха на Инициативата „Три морета“ във Варшава, съобщиха от прессекретариата на президента.
Тази година форматът за развитие на сътрудничеството и задълбочаване на свързаността по оста „Север-Юг“ отбелязва своята десета годишнина. „Три морета“ обединява 13 държави членки на ЕС: България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Чехия, Словакия, Унгария, Словения, Австрия, Хърватия, Румъния, Гърция.
Стратегически партньори на инициативата са Германия, Европейската комисия, САЩ и Япония, а асоциирани държави участнички са Украйна и Молдова. Във водената от държавния глава делегация на България са включени представители на институции и на български компании.
Динамиката на геополитическите процеси доказа значението и стратегическия потенциал на „Три морета“, заяви президентът и напомни поредицата от кризи, пред които светът беше изправен в последните години. „Всички те разкриха нуждата от по-добра транспортна, енергийна и дигитална свързаност, както и от по-силно регионално сътрудничество – заложени в основата на инициативата“, посочи Румен Радев.
В изказването си държавният глава открои пътя на бизнес форума, който от създаването си през 2017 г. до днес е развил значителна устойчивост, работеща организация и механизми за управление. Инвестиционният фонд, макар недостатъчен като обем, се доказа като работещ финансов механизъм, посочи президентът Радев. Той напомни, че в рамките на домакинството на Инициативата „Три морета“ в София през 2021 г. беше предложено създаването на фонд за иновации и посочи необходимостта от преодоляване на фрагментацията и засилване на свързаността в науката, изследванията, образованието и иновациите.
По думите на президента от ключово значение за развитието на формата за регионално сътрудничество е дългосрочната визия за инвестициите и по-активна работа със стратегическите партньори и международните финансови институции, което да даде възможност и на бизнеса да бъде по-активен. Румен Радев открои и значението на публично-частното партньорство като ключ към осигуряването на финансиране за осъществяването на всички амбициозни проекти, насочени към разширяването и подобряването на свързаността в региона.