Свършихме немалко работа през изминалата пролетна сесия на Народното събрание. От януари до април сме провели 34 изслушвания на министри или на ръководители на служби. Зададени са над 1600 въпроса и няколко питания. Има както контролна, така и законодателна дейност. Това каза в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" председателят на Народното събрание доц. Наталия Киселова.
Има два варианта, по които да се повдигат обществени проблеми – или чрез протести и митинги, или чрез дебати в Народно събрание. Според Киселова по-структуриран става дискурсът, когато дебатите са в Народно събрание. "Нормално е част от партиите и коалициите да имат желание за предсрочни избори, тъй като те не са част от мнозинството“, изрази мнение конституционалистът.
По думите й народните представители са си дали сметка, че има въпроси, които се нуждаят от бърза намеса. "Трябва да бъдат приети важни законопроекти. Тук не говоря само за законите, свързани с ангажименти по Плана за възстановяване, но и за въпроси, които бяха в общественото внимание в изминалите месеци - въпросите, свързани с насилието на животни и безопасността на движението по пътищата. Във връзка с проблемите с корупцията има внесен проект за промени в Закона за противодействие на корупцията", каза още Киселова.
Тя изрази мнение, че работата на Народното събрание и комисиите е достатъчно публична. "Партиите трябва да се изслушват взаимно и да търсят пресечна точка", смята тя.
"Скандал може да стане от най-малкото. Има по-експресивни народни представители, които в момента, в който излязат на трибуната, предизвикват жив интерес от други свои колеги. И тъй като те си имат, "закачки от предишни парламенти", се повишава градусът на напрежение. Понякога дори стигаме до думи, които не бива да си разменят. Мисля че повече става скандал, когато медиите го отразят", коментира доц. Киселова.
И добави: "Надявам се скандалите да са по-малко и да влизаме в новините повече с работата, която сме свършили, отколкото с поведение, което е за критика".
Председателят на Народното събрание обясни как избира темите за дневния ред: "Подборът се старая да правия обективно, в зависимост кое е важно и какви готови законопроекти има. Но припомням, че проектът за програма е предложение на председателя, но няма пречка всяка група да внася свои предложения. Аз съм един от депутатите, които гласува, но не е решаващо моето мнение."