Основен фактор за социално-икономическо развитие на страната е да имаме повече кандидат-студенти в техническите професионални направления, които кандидатстват с математика, физика и химия. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, който заедно с ректорите на технически университети обсъдиха мерки за повишаване интереса към кандидатстването с тези предмети, съобщиха от пресцентъра на МОН.
По думите му една от основаните заплахи за икономическото ни развитие в бъдеще са именно ниските резултати по математика и природни науки и малкият брой зрелостници, които се явяват на тези матури.
Предвижда се отпускане на стипендии за студентите, които са приети в технически специалности с матура или кандидатстудентски изпит по математика, физика или химия, стана ясно по време на срещата. Отделно се планират и допълнителни стипендии за студенти в дефицитни специалности, за които има недостиг на квалифицирани кадри като ядрена енергетика и хидростроителство. Ще бъдат организирани и допълнителни срещи с представители на такива сектори, в които има големи работодатели и дефицит на специалисти, обясни министър Вълчев и подчерта, че този списък може да бъде разширен, а идеята е размерът на стипендиите в тези направления да бъде много по-атрактивен.
Друга предлагана мярка е обвързване на определен процент от приема в желани професионални направления като „Компютърна и комуникационна техника“ с матура по математика. Освен това самите висши училища обмислят да повишат тежестта на оценката по математика при формиране на бала за прием и по този начин да стимулират кандидат-студентите да се готвят за изпит по математика.
Мерките се планира да влязат в сила от по-следващата академична година 2026/2027 г. До септември месец предстои да бъдат уточнени параметрите по тях.
Задължителна матура по математика се подкрепя от техническите висши училища, но към момента във фокуса са други мерки за насърчаване интереса към предмета, стана ясно по време на срещата.