Започна оглед и описване на щетите след пороите, които наводниха няколко села в Северозападна България. Най-пострадали са Лехчево и Кобиляк в Община Бойчиновци. Лехчево е в бедствено положение. Обилните дъждове в събота вечер наводниха десетки къщи и дворове. Две възрастни жени бяха евакуирани, а няколко души - спасени, след като попаднали във воден капан с колите си. Пострадали след наводненията няма. Материалните щети обаче са огромни и хората се надяват на помощ.
Две денонощия, след като буквално дъждът потопи имотите на хората в Лесура под вода, започна оценяването на щетите.
Таня Петрова, вр.и.д кмет на Бойчиновци: "Хората ще кандидатстват в дирекция социално подпомагане, общината ще подаде доклад към междуведомствената комисия, която се надяваме да помогне на хората."
А местните все още не могат да забравят апокалиптичната картина от събота.
Тонка Иванова, потърпевш: "Аз застанах и видях, че идва вода. Дъщеря ми беше по пътя, тя си идваше от Монтана и ми вика, мамо кученцето."
Марио Тодоров, потърпевш: "Вадихме животни, имаше прасета, кучета, извадихме и тях. Маза, всичко е подгизнало във вода. Беше ад."
За часове след придошлата вода се организират и доброволци от съседните села за да помогнат.
Александър Николов, доброволец от с. Мърчево: "Водата беше много, ей до тука. Първо извадихме животните, имаше и кучета. И след това започнахме да чистим двора."
А днес Лехчево бавно започва да се възстановява след бедствието.
Максималната сума, която може да бъде отпусната на всеки от пострадалите е до 1 900 лв. В най-добрия случай помощта ще бъде отпусната през месец май. Обезщетение за унищожените електроуреди хората могат да получат и от фонда „Социална закрила” . Максималната сума за това е 2 500 лв.
Цветелин Аспарухов, потърпевш: "Не очаквам помощ от държавата. Не знам какви са щетите, всички е заминало. Колко труд тука е хвърлен. Щетите са огромни."
Александър Александров, кмет на с. Лехчево: "Нали затова е държавата. Да може да направи някакво обезщетение, тия хора искат да си купят легла, не искат чудеса. Ел. уреди също, защото в къщите, където има над метър вода, всичко е унищожено."
В Мокреш и Вълчедръм, където също също имоти и дори превозни средства останаха под вода, общинатата дори не обяви извънредно положение. Под въпрос е дали пострадалите там изобщо ще бъдат обезщетени.