Ако редовно подправяте сутрешната си закуска с канела и същевременно приемате лекарства с рецепта, може би ще се наложи да преосмислите тази комбинация. Ново изследване на учени от Университета в Мисисипи разкрива, че тази популярна подправка може сериозно да влияе върху действието на вашите лекарства.
Проучването, цитирано от електронното издание Юрикалърт, демонстрира как една от най-обичаните подправки в света крие неочаквани рискове. Анализ на Националния център за изследване на природните продукти в САЩ показва, че специфично съединение в канелата интерферира с ефективността на определени медикаменти.
Как канелата влияе на лекарстватаСпециалистите установиха, че канеленият алдехид активира рецептори, контролиращи метаболитното изхвърляне на лекарствата от човешкия организъм. На практика това означава, че ако консумирате големи количества канела, тялото ви може да започне да елиминира лекарствата по-бързо от необходимото.
"Притеснения за здравето биха могли да възникнат, ако се консумират прекомерни количества добавки. Голямото потребление може да доведе до бързо изхвърляне на предписаното лекарство от организма, а това може да е причина за намаляване на ефективността му", предупреждава Шабана Хан, главен учен в изследователския център.
Добрата новина е, че обичайните малки количества канела вероятно не представляват риск. Според изследователите, поръсването на канела върху сутрешното капучино едва ли ще доведе до проблеми, но концентрираната употреба на подправката като хранителна добавка може да създаде усложнения.
Не всяка канела е еднакво рисковаИзследователите подчертават важни разлики между видовете канела. Амар Читибойна от научния изследователски екип обяснява, че маслото от канела, което се използва като противогъбично средство или ароматизатор, почти не представлява риск от взаимодействия с лекарства.
По-сериозно внимание заслужава канелата от вида касия - по-евтин сорт, произхождащ от Южен Китай. Тя съдържа високи нива на кумарин, който разрежда кръвта.
"За разлика от нея, истинската канела от Шри Ланка носи по-малък риск поради намаленото съдържание на кумарин. Антикоагулантните свойства на кумарина могат да бъдат опасни за хората, приемащи лекарства за разреждане на кръвта", обяснява Читибойна.
Необходими са още изследванияВъпреки широката употреба на канелата, научното разбиране за нейното въздействие върху организма остава ограничено. "Въпреки широката употреба на канелата, много малко са докладите, които описват съдбата на нейния основен компонент - канелен алдехид", отбелязва Хан.
Бил Гърли, главен учен в центъра и съавтор на изследването, подчертава необходимостта от допълнителни проучвания за по-пълно разбиране на ролята на канелата в организма и потенциалните взаимодействия между билките и лекарствата.
Публикацията в научното издание Food Chemistry: Molecular Sciences предоставя ценна информация за потребителите на канела, особено за тези, които редовно приемат лекарства. Изследването напомня колко важно е да се познават не само ползите, но и потенциалните рискове от натуралните продукти, които консумираме ежедневно.