Когато става дума за реформа, добрият стандарт е да има широка обществена дискусия, каза вицепремиерът и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев в отговор на въпрос дали ще се върви към увеличаване на пенсионната вноска и възрастта за пенсиониране.
Вицепремиерът участва в "Инвестор дей" - форум, организиран от Българската фондова борса.
Отговаряйки на медийните въпроси, Дончев посочи, че не би искал да предпоставя резултата от такава дискусия.
"Нека първо да чуем всички участници", каза той и добави, че не мисли, че трябва да се върви към повишаване на възрастта и вноската.
Вицепремиерът отбеляза, че дефицитът в пенсионната система е от десетилетия и голяма част от пенсиите се съфинансират от държавния бюджет.
Вицепремиерът Дончев изрази оптимизъм за получаването на парите по Плана за възстановяване и устойчивост. Той увери, че е оптимист за реализирането не само на забавените траншове, но и на останалите заложени по ПВУ средства.
Плащанията по Плана за възстановяване и устойчивост са удвоени през последните 3 - 4 месеца, каза той.
"Аз имам всички основания да бъда оптимист и то не защото съм лековерен, а на база всички преговори, които проведохме с ЕК през последните 2 месеца. Също и мобилизацията, която държавата направи. Ние имаме почти удвояване на плащанията по ПВУ последните 3 - 4 месеца, което е добър знак, че можем да се справим. Считам, че има огромна вероятност първо в рамките на тази година да бъде получено второ и трето плащане", каза Томислав Дончев.
И добави: "Първата половина на 2026 година България трябва да е в състояние да обработи 6 плащания, като ние ще ги пакетираме вероятно в един или два пакета, изпълнявайки всички реформи."
Но не скри, че има и проблеми.
"Голямото предизвикателство е изпълняването на инвестициите, защото крайният срок е август 2026г , което означава, че имаме малко повече от година, за да изпълним всички инвестиции, а ние имаме много проекти, които дори нямат обявена обществена поръчка", каза Томислав Дончев.
Източници БТА, БНТ