Министерство на културата отчете резултатите от първите 100 дни от управлението на Мариан Бачев, фокусирайки се върху увеличено финансиране и решаване на наследени проблеми. Според отчета, в рамките на Бюджет 2025 е осигурено 15% по-високо финансиране за културния сектор спрямо предходната година, като същевременно са изплатени забавените средства от 2024 г.
"От първия ден на встъпването си в длъжност започнахме да решаваме натрупани с години проблеми в сферата на културата," съобщават от ведомството, без обаче да се обяснява защо тези проблеми са били толерирани толкова дълго време.
Показателно за хроничните дефицити в управлението на сектора е фактът, че едва сега, 26 години след приемането на Закона за закрила и развитие на културата през 1999 г., за първи път започва процедура по изготвяне на Национален културен календар. Това забавяне повдига сериозни въпроси за приоритизирането на културната политика от последователните правителства през изминалите две десетилетия и половина.
Министерството отчита, че са обявени 17 от общо над 30 необявени конкурса, като за някои от тях сроковете са изтекли още през 2023 г. Остава неясно защо останалите конкурси все още не са обявени и кога точно се планира това да се случи.
Спасено домакинството на ЮНЕСКО, но въпреки завишения бюджетСред международните постижения се откроява спасяването на домакинството на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО под председателството на проф. д-р Николай Ненов. Това е осъществено съвместно със Секретариата на ЮНЕСКО и българските институции, но отчетът не изяснява как точно се е стигнало до положение, в което международният авторитет на България е бил застрашен.
Въпреки липсата на държавен бюджет до края на месец март, ведомството твърди, че планираните културни събития в първото тримесечие са били финансово обезпечени. Не става ясно обаче какви са били първоначалните планове и дали е имало съкращения или отлагания на някои инициативи.
Законодателни промени и дигитализация – с колко закъснение?От министерството посочват няколко законодателни инициативи, включително промени в Закона за филмовата индустрия, с които се осигуряват условия за финансиране на промоция и показ на филми. Стартирала е и работата по изменение на Закона за радиото и телевизията във връзка с прилагането на Европейския акт за свобода на медиите, макар отчетът да не предоставя конкретни срокове за завършване на тези законодателни промени.
В рамките на Проект „Цифровизация на музейни колекции, библиотеки и архиви" от Плана за възстановяване и устойчивост се отчита "значителен напредък" по създаването на електронна платформа за културното наследство на България, без обаче да се дават конкретни детайли или измерими резултати.