Филми, създадени с помощта на изкуствен интелект, ще могат да печелят "Оскар"

24.04.2025 16:47

Филми, създадени с помощта на изкуствен интелект (ИИ), ще могат да печелят награди "Оскар", смятат организаторите. Академията за филмово изкуство и наука издаде нови правила в понеделник, според които използването на ИИ и други дигитални инструменти "нито ще помогне, нито ще навреди на шансовете за постигане на номинация". Подчертават обаче, че все пак ще вземат предвид човешкото участие, когато избират победителите.

Академията казва, че новият подход към допустимостта на филми, създадени с помощта на генеративни ИИ инструменти, е препоръчан от Съвет за наука и технологии на Академията.

Използването на ИИ в кино продукциите стана гореща тема, след като Ейдриан Броди взе наградата за най-добър актьор за ролята си в "Бруталистът" на тазгодишната церемония по раздаването на Оскарите през март. В лентата е използван генеративен ИИ, за да подобри акцента на актьора, когато той говори унгарски. След това се оказа, че подобна технология за клониране на глас е прилагана за подобряване на певческите гласове в спечелилия "Оскар" мюзикъл "Емилия Перес".

Съгласно по-нататъшни промени в правилата, обявени в понеделник, членовете на Академията вече трябва да гледат всички номинирани филми във всяка категория, за да могат да участват във финалния кръг на гласуване, който определя победителите.

Използването на ИИ остава спорно и артисти и актьори изразиха загриженост относно материала, прилаган за обучение на такива инструменти, и въздействието му върху техния поминък.

Актьори и сценаристи по-рано подчертаха опасенията за загуба на работа заради ИИ по време на стачките в Холивуд през 2023 г.

„Ако можете да вземете лицето, тялото и гласа ми и да ме накарате да кажа или направя нещо, за което нямам избор, това не е добре“, каза актрисата Сюзън Сарандън. И сценаристите са загрижени, че студиата ще се стремят да намалят разходите и да спестят време, като използват инструменти като ChatGPT на OpenAI за задачи като проучване, лечение и писане на сценарии, вместо хора.

Източник: Радио 1

Източник: epicenter.bg

Лайфстайл
Подобни  

Праисторическите гигантски кенгура са станали жертва на климатични катаклизми

24.04.2025 18:49    

Праисторическите гигантски кенгура са загинали масово в период на

На 24 април София посреща големия финал на “Sesame Турнири на волята”

Големият финал на “Sesame Турнири на волята” ще се състои тази вечер, 24 април, в София. Водещите Ралица Паскалева и Павел Николов ще п

Колко стара е най-старата котка в света

През ноември 2022 г. Световните рекорди на Гинес определиха котката Флоси като най-възрастната в света. Тогава тя получи признанието със своите поч

Втори сезон на сериала Wednesday на Тим Бъртън: повече убийства, ужас и Стив Бушеми

Netflix имат способността да произвеждат хитови сериали, които се сдобиват с милиони зрители в рамките на часове. До момента обаче първенството за