Не знам защо опозицията продължава да настоява с тези вотове на недоверие. За мен това е жалко и издава безсилие. С това обаче не казвам, че се чувстваме непоклатими, но пък е нещо, което ме забавлява. Това заяви в интервю за БНТ председателят на ПГ на „Има такъв народ“ (ИТН) Тошко Йорданов.
Депутатът даде пример с последния вот на недоверие по тема „Корупция“, като припомни, че нямаше нито едно обвинение или доказателство, което да уличава правителството на Желязков в корупция.
Това правителство ще го има, докато някоя от партиите в управлението не реши да го свали. Никой кабинет не се съставя, за да се реши един проблем – съставя се, за да реши последователност от проблеми, подчерта той.
След това Йорданов упрекна ПГ на ПП-ДБ за заканите им, че възнамеряват да внесат вот на недоверие, щом България получи дата за влизане в еврозоната. По думите му получаването на дата за членство е само началото, защото след това българската държава ще трябва тепърва да направи плавния преход и интеграция в процеса на замяна на лева с еврото.
Народният представител беше категоричен, че на този етап и трите партии изпълняват коалиционното си споразумение, макар и в по-бавно темпо, което забавяне отдаде на двата вота на недоверие дотук.
На въпрос за оттеглянето на АПС на Доган Йорданов коментира, че работата с тях е била ужасна.
"Работата с тях беше ужасна. На всеки Съвет за съвместно управление се говореше кой от АПС да стане зам.-министър и на кого да му спрем проверките. Не е нормално да си в управлението и целта ти да е само това да ти спират проверките", коментира Йорданов.
Председателят на ПГ на ИТН каза още, че отиването на избори със сигурност не е решение и допълни, че последните служебни кабинети само са „забатачили“ нещата.
"Слагането на жалони - еврозона, План за възстановяване на устойчивост или някаква част от съдебна реформа, никога не са ми звучали сериозно, защото един кабинет не се съставя, за да реши един проблем. Кабинетът се съставя, за да се взимат решения ежедневно, на база ежедневни проблеми и за разрешаване на последователност от проблеми. Така че еврозоната не е нещо, което би могло да събори или да задържи кабинета", коментира Йорданов.
"Тук е глупостта на определени партии, които си го поставят като цел номер 1 и го приказват и понякога падат с капана на собствените си приказки, да речем ПП-ДБ, които твърдят, че след излизането на доклада, който е положителен и има дата, те ще инициират вот на недоверие, защото вече целта е изпълнена," добави той.
"А истината е, че целта няма да е изпълнена и влизането в еврозоната е период и процес и дори да приемем в идеалния вариант, че е началото на следващата година, има една година влизане в смяна на валутите, приемане за законодателство, синхронизация на процесите, наблюдение - това не е нещо, което става ей така. И те, ако наистина това им е цел номер 1, би трябвало да мислят малко преди говоря и така да речем след като България влезе в еврозоната и страната плавно премине към еврото, тогава ще искаме вот на недоверие. Другото са приказки за спорта," добави председателят на ПГ на ИТН.
На въпрос на водещата Поли Златарева какво е свършило редовното правителство на Росен Желязков след близо 100 дни управление, Йорданов отговори, че едно от постиженията на този кабинет е това, че е успял да спаси средствата по втория транс по ПВУ – нещо, което според него изглеждало невъзможно да се направи.
На питане дали може да се реализира проектът АЕЦ „Белене“, Йорданов отговори, че за тази цел трябва да се направят много сметки, защото са му изтекли всички разрешителни.
„Ако цената е твърде висока, би било глупаво да го направим. По-добре да си развием ядрените мощности на АЕЦ „Козлодуй“, добави председателят на ПГ на ИТН.